Spotkanie autorskie z pisarką Anną Czerwińską-Rydel

rydel

W dniu 19 listopada 2019 roku, w ramach projektu „Zalajkuj Bibliotekę”, odbyły się kolejne spotkania autorskie. Tym razem warsztaty literackie przeprowadziła Anna Czerwińska-Rydel. Muzyk, pedagog, autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży, laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach literackich. Do jej najbardziej znanych książek należą m.in.: ,,Tajemnica Matyldy”, ,,Ciepło-zimno”, ,,Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, ,,Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim” czy „Mój brat czarodziej ”. Zajęcia przeprowadziła dla uczniów szkół podstawowych w Koniecznie i Czarncy.

W Szkole Podstawowej w Koniecznie głównym tematem spotkania była postać Henryka Sienkiewicza, który jest patronem szkoły. Pisarka w zabawny sposób opowiadała uczniom z klasy II, III i IV o perypetiach życiowych tego znanego pisarza. Przeczytała również fragment swojej książki pt.: ,,Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”. Szybko nawiązała kontakt z dziećmi co skłoniło je do zadawania wielu pytań dotyczących pomysłów twórczych i bohaterów książek oraz życia prywatnego autorki.

W Szkole Podstawowej w Czarncy pisarka w ciekawy sposób opowiadała o ORDERZE UŚMIECHU - jednym z najpiękniejszych odznaczeń jakie otrzymała od dzieci. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć to wspaniałe odznaczenie i sami podać swoje propozycje jego przyznania. Następnie pani Anna Czerwińska-Rydel mówiła o tym jak powstała jej książka pt.: „List w butelce” poświęcona Irenie Sendlerowej. Wszyscy z przejęciem słuchali o sposobach ratowania dzieci w czasie wojny, jakich podjęła się ta odważna kobieta. Pani Anna odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci, które dotyczyły jej twórczości, podróży, zwierzątek domowych, upodobań i zainteresowań.

Na koniec dzieci ustawiły się w długiej kolejce po autograf i dedykację w zakupionych książkach. Obydwa spotkania przebiegły w miłej atmosferze.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zalajkuj Bibliotekę” dofinansowanego z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu gminy. Partnerem jest Fundacja CEdR.

mkidn 01 cmyk