Wkręceni w quilling

Quilling

Quilling to technika z rodzaju papieroplastyki, nazywana także papierowym filigranem. Za pomocą tej metody tworzy się ozdoby z wąskich pasków papieru, zawijanych w kształt spirali i odpowiednio formowanych przez zagniecenie warstw papieru.

Metodę quillingu zgłębiały w dniu 26 listopada uczestniczki warsztatów, które spotkały się w Bibliotece Publicznej, aby tworzyć ozdoby świąteczne. Pasjonatka tej metody p. Barbara Frączek przekonywała, że pierwsze próby pracy z cieniutkimi papierowymi paseczkami mogą zniechęcać, ale gdy tylko trochę poćwiczymy, możemy uzyskać coraz to piękniejsze dekoracje. Poprzez zawijanie papierowych pasków quillingowych na igle do quillingu na początku otrzymujemy spiralę. Wystarczy skleić jej końcówkę, zamykając zewnętrzny okrąg, dopasowując go do wybranej średnicy. Teraz zaczyna się już czysta twórczość i kreatywne kształtowanie spiralnych elementów. A można z nimi robić wiele! Można je delikatnie ściskać w kształt elipsy, kwadratu, trójkąta i inne figury. Powstałe elementy sklejamy delikatnie, by zachowały pożądany kształt i układamy niczym mozaikę. Efekty mogą być już na tym etapie niesamowite: można stopniować odcienie, łączyć kontrastujące kolorystycznie elementy, tworzyć powierzchnie jednobarwne lub całkiem małe elementy dekoracyjne.

Każdy z uczestniczek warsztatów znalazła w tej zakręconej metodzie coś dla siebie, a o to w tym spotkaniu chodzi najbardziej, aby dać się pochłonąć pasji tworzenia. Już wkrótce przepiękne ozdoby wykonane przez uczestniczki warsztatów metodą quillingu ozdobią nie jedno świąteczne drzewko.

mkidn 01 cmyk