Z dr. Lechem Frączkiem o historii cechu szewskiego

logo ksie1129

We wtorek 26 listopada 2019r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się spotkanie z dr. Lechem Frączkiem, który opracował „Księgę cechu szewskiego z Włoszczowy z lat 1819-1848”. Jest to jedyna znana nam księgą cechowa włoszczowskich rzemieślników. Rękopis został szczęśliwie znaleziony na strychu starej plebanii w 2017 r. przez Adama Malickiego i Michała Staniaszka. Publikacja jest wydaniem źródłowym dokumentu, wzbogaconym o liczne przypisy przybliżające kontekst historyczny. To bardzo cenne świadectwo historii lokalnego rzemiosła i demografii. Szczególnie atrakcyjny dla włoszczowian i miłośników genealogii jest znakomicie opracowany indeks osób. Niemal wszystkie osoby wymienione w rękopisie (a jest ich ok. 400) zostały przez autora opracowania odszukane w aktach metrykalnych.

Z pewnością wiele włoszczowskich rodzin będzie mogło z pomocą niniejszej księgi uzupełnić wiedzę na temat własnej historii.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć rękopis księgi oraz usłyszeć o powstaniu i działalności cechu szewców, zwłaszcza, że w 2019 r. upłynęło równo 200 lat od czasu formalnego jego powstania we Włoszczowie lub jego reorganizacji w 1819 r.