„Mój przyjaciel Necio”

23 lutego w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyły się kolejne zajęcia dotyczące Bezpiecznego Internetu.

Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Mój przyjaciel Necio”. Jest to projekt edukacyjny skierowany do dzieci, prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje

we współpracy z Fundacją Orange.

Uczestnikami spotkania były dzieci w wieku 5-12 lat. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały bajki pt.: „Mój przyjaciel Necio”, która w przystępny sposób zapoznała uczestników z pojęciami komputer, Internet oraz Neciem- bohaterem serwisu edukacyjnego Necio.pl. Następnie dzieci stworzyły z kłębka wełny własną sieć łączącą komputery. Kolejnymi zadaniami były zabawy z klawiaturą, gdzie uczestnicy musieli zaznaczyć właściwie literki na planszy oraz labirynt, w którym zakreślali sieciakom, Netce

i Komplowi, odpowiednią drogę.

Po pracy indywidualnej przyszedł czas na zabawy zespołowe – gra w Necio-memo, gra ruchowa polegająca na szukaniu ukrytych pytań dotyczących Internetu, a następnie utworzenie z nich hasła. Wszystkie zabawy bardzo podobały się dzieciom. Najbardziej ucieszyły się z możliwości konstruowania własnego robota. Z pudełek, puszek, plastikowych butelek, a nawet części odkurzacza powstał wspaniały robot, który można zobaczyć w Wypożyczalni Dla Dzieci.

Dalsza część zajęć odbyła się w Czytelni Internetowej, gdzie dzieci po wpisaniu samodzielnie adresu internetowego same mogły wejść na stronę Necia. Na przyjaznym serwisie internetowym Necia, uczestnicy spotkania mogli zagrać w gry edukacyjne dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, wysłuchać piosenek, w których również jest wyjaśniane jak bezpiecznie surfować po sieci. W czasie zabawy na stronie Necia dzieci dowiedziały się czym jest Internet, jak surfować po stronach www, komunikować się z innym, używać poczty e-mail oraz jak rozpoznać czy strona jest dla nich bezpieczna, czyli powinna być opatrzona znakiem BEST.

Spotkanie pod hasłem „Mój przyjaciel Necio” mogło być zrealizowane dzięki nadesłanym przez Fundację Orange materiałom edukacyjnym.

Jak bawiły się dzieci na zajęciach oraz zbudowanego przez nich robota Necia można podziwiać na zdjęciach...