logodpi0226

DBI 2020 obchodziliśmy 11 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas tegorocznych obchodów zachęcaliśmy wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

W lutym odwiedziłyśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 we Włoszczowie oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Na początku uczestnicy spotkania wysłuchali krótkiej pogadanki na temat powstania Dnia Bezpiecznego Internetu. Potem bibliotekarka przyłączyła się do zabawy i wspólnie z dziećmi zagrała w grę ruchową „Tworzymy sieć”.

Następnie przeczytała bajkę pt.: „Mój przyjaciel Necio”, która rozszerzyła uczestnikom znaczenie pojęć: komputer, internet. Dzieci rozmawiały z bibliotekarką na temat możliwości i zagrożeń, jakie daje Internet oraz zapoznały się z zasadami drużyny sieciaków, jakimi należy kierować się podczas korzystania z sieci. Przedszkolaki obejrzały również kreskówki z morałem „Owce w sieci”, podejmujące tematy zagrożeń w internecie. Podzieliły się również swoimi doświadczeniami związanymi z komputerami i Internetem. Prowadzące zajęcia miały też dla dzieci przygotowane wcześniej zadania. Pierwsze polegało na rozwiązaniu sieciakowego labiryntu, a kolejne na odnalezieniu i pokolorowaniu liter na klawiaturze oraz utworzeniu z nich wyrazów NECIO i RYBA. Dzieci poznały stronę internetową www.necio.pl, która jest przeznaczona dla najmłodszych użytkowników internetu oraz drugą bezpieczną stronę www.sieciaki.pl. Gry, które są zaproponowane na tych stronach uczą spostrzegawczości, logicznego i kreatywnego myślenia oraz rozwijają zmysł obserwacji.

Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w sieci, zostały zorganizowane także dla seniorów. W Czytelni Internetowej seniorzy obejrzeli prezentację, dzięki której dowiedzieli się między innymi jak wyglądają zabezpieczone strony internetowe, na co zwracać uwagę logując się na stronach internetowych banków, portali pocztowych, społecznościowych i aukcyjnych.

Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas.

Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym – odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.