Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Stancje” W. Grzegorzewskiej na spotkaniu DKK

instytut new

 
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

stancje

stancje

 

 

Dnia 19.02.2020r. odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Cztery uczestniczki rozmawiały o książce W. Grzegorzewskiej pt. „ Stancje”.

„Stancje” rozpoczynają się w momencie, gdy dwudziestoletnia Wiola przyjeżdża do Częstochowy na studia. Kiedy dowiaduje się, że nie przyznano jej miejsca w akademiku rozpoczyna wędrówkę po mieście w poszukiwaniu lokum. Próby znalezienia miejsca zamieszkania stwarzają różne sytuacje, czasami przedziwne, nie zawsze bezpieczne. Na drodze bohaterki stają przypadkowi ludzie, którzy mają większy wpływ na jej życie niż ona sama by tego chciała. Bo nie jest łatwo dziewczynie z prowincji, bez znajomych, bez pieniędzy dać sobie radę, tym bardziej, że na pomoc najbliższych nie ma co liczyć a i czas też nie jest sprzyjający- początek lat 90-tych, chaos przemian społecznych i gospodarczych. Razem z Wiolą czytelnik odwiedza kolejne stancje: hotel robotniczy, żeński klasztor i wynajmowane klitki.

W „Stancjach” przez pryzmat doświadczenia autorki przebija uniwersalna opowieść o szukaniu własnego miejsca na ziemi, próbie wyzwolenia, wchodzeniu w dorosłość oraz mozolnym odkrywaniu siebie, swojej seksualności i tożsamości.

Książkę uważamy za powieść dobrą, choć niedopracowaną. Brakuje dodatkowych treści, które zapewniłyby narracji płynność oraz wzbogaciłyby perypetie bohaterki. Brakowało nam wyrazistej kreacji Wioli. Pewien niedosyt pozostaje, ale przeczytać warto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk