100. rocznica urodzin poety
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 21 stycznia 1921 r. Należał do pokolenia urodzonego w wolnej i niepodległej ojczyźnie, które po latach nazwano Kolumbami.
Długo nie podejrzewano go o wybitny talent poetycki. Sądzono, że zostanie rysownikiem albo malarzem. Zaczął pisać już jako gimnazjalista. Wczesny etap jego twórczości trwał do 1941 roku. Czas wojny to przyspieszony kurs dorosłości: Baczyński zarabiał wykonując dorywcze prace fizyczne. W czerwcu 1942 r. ożenił się z Barbarą Drapczyńską, jego wielką miłością, której dedykował część swoich wierszy.
W okresie okupacji niemieckiej ogłosił 5 tomików poezji: "Zamknięty echem" (lato 1940), "Dwie miłości" (jesień 1940), "Wiersze wybrane" (maj 1942) i "Arkusz poetycki nr 1" (1944). Jego poezja wyraża emocje i los pokolenia Kolumbów. Pisał wiersze katastroficzne, chciał opisać czas wojny, która w jego wierszach ukazana jest jako ogromna, niszczycielska siła, niszcząca dawne systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.
Od lipca 1943 Baczyński należał do II plutonu "Alek" 2. kompanii "Rudy" batalionu Zośka AK w stopniu starszego strzelca pod ps. Krzysztof. Zginął 4 sierpnia 1944 r. około godziny 16. Miał zaledwie 23 lata. 1 września zginęła jego żona - Barbara. Oboje pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Żył krótko, ale za to odcisnął wyraźny ślad na polskiej kulturze. Zostawił po sobie przeszło 500 wierszy, kilkanaście opowiadań i kilka poematów. Zachowało się również kilkaset jego grafik i rysunków – ilustracji do konkretnych opowiadań, projektów okładek książek i tomików.
Człowiek-legenda, najwybitniejszy poeta z „pokolenia Kolumbów”, poeta Apokalipsy spełnionej, poeta-żołnierz, który walczył i zginął w powstaniu warszawskim. Wielu tak definiuje Baczyńskiego, wielu czytało kiedyś jego wiersze. Zachęcamy do zagłębienia się w treść jego utworów.
Więcej informacji o poecie na stronach:
https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski
https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/mamo-ja-leze-drugi-od-brzegu,228,3926
https://sztukipiekne.pl/nie-tylko-poeta-rysunki-krzysztofa-kamila-baczynskiego/
https://www.zeszytyliterackie.pl/5696-2/?cli_action=1611149979.096