Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

rose 4024480 1920

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Pomysł organizacji zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek. Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany corocznie od 1995 roku, a obchodzony w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W sytuacji pandemii, gdy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów. Czas ten wyjątkowo sprzyja lekturze – zarówno indywidualnej, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się ten cenny nawyk na całe życie.