Tydzień z Internetem 2019

logotyd0401

W dniach 25 – 31 marca 2019 roku odbył się Tydzień z Internetem (Get Online Week), czyli ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości oraz siły Internetu. Motyw przewodni tegorocznej edycji brzmiał: świadome korzystanie z informacji.

Sieć, to bogactwo wiedzy, które daje nam niezliczone korzyści w niemal każdej dziedzinie życia. Jednak wiele informacji, docierających do nas z Internetu, jest nieprawdziwych i niebezpiecznych. Warto wiedzieć, jak się w tym wszystkim odnaleźć. Dlatego w ramach kampanii odbyły się dwa spotkania, po jednym dla seniorów i dzieci, podczas których zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy przekonali się, że warto korzystać z niezliczonych zasobów wiedzy, które oferuje nam Internet, tak aby nasze życie było lepsze, bogatsze i wygodniejsze. Surfowanie w sieci, to również świetna zabawa, z którą nierozerwalnie powinien wiązać się temat świadomego i bezpiecznego używania Internetu.

Podczas zajęć seniorzy dowiedzieli się, jak bardzo informacje z sieci wpływają na sposób odbierania rzeczywistości oraz jakie konsekwencje społeczne przynosi rozpowszechnianie się nieprawdziwych wiadomości – tzw. „fake newsów”. Znalazł się również czas na zabawę – wirtualną podróż po różnych miejscach na świecie - za pomocą między innymi serwisu internetowego Mapy Google. Umożliwia on wyszukiwanie i oglądanie obiektów, map, zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi, panoramicznych widoków z poziomu ulic (Street view) oraz planowanie trasy podróży samochodem, transportem publicznym, rowerem, pieszo, czy samolotem.

W ramach akcji bibliotekarki również odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi we Włoszczowie. Razem z przedszkolakami, wykorzystując materiały edukacyjne, starały się odkryć czym jest Internet, a także rozmawiały na temat szans i zagrożeń w sieci. Zdobyta wiedza została utrwalona podczas wspólnych zabaw.

Udział w spotkaniach pomógł zrozumieć uczestnikom kampanii, jak ważnym narzędziem w ich rękach jest Internet, a także jak z niego mądrze korzystać.