Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Święto Pączka

5 lutego ze względu na kończący się karnawał Bibliotekę Publiczną we Włoszczowie odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 3 przy ul. 1 Maja.

 

 

 

 

W Czytelni przedszkolaki zapoznały się z pojęciami: karnawał, zapusty, tłusty czwartek i ostatki. Poznały historię pączka; starodawny pączek wykonany był z ciasta chlebowego, nadziewany wysmażoną słoniną we wrzącym smalcu.
Ks. Jędrzej Kitowicz pisał o pączkach: Staroświeckim pączkiem trafiwszy oko, mógłby je podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu rozciąga się i pęcznieje, jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska.
     Mali uczestnicy spotkania dowiedzieli się o tradycjach i zwyczajach obchodzenia karnawału, tłustego czwartku, ostatkach i przebierańcach we Włoszczowie.
Wacława Zimoląg-Szczepańska w książce Mężczyzna czy ryba przynosi szczęście? Włoszczowskie szkice, tak pisze o włoszczowskich tradycjach:
W karnawale odbywały się przedstawienia, jasełka, a przede wszystkim pozostające na długo we wspomnieniach wesela.
Zabawy karnawałowe odbywały się w prywatnych domach. Składano się na kanapki, ciasta i na „muzykę”. Najczęściej był nią zespół złożony z harmonii pedałowej, skrzypiec i klarnetu. Urządzano także większe zabawy w remizie strażackiej, gdzie przygrywała słynna strażacka orkiestra, zaczynając polonezem i kończąc- nad ranem- białym mazurem [...].
Największą atrakcją karnawałowych czy „zapustowych”- jak dawniej je nazywano- dni było smażenie pączków, faworków, zwanych także chrustem, racuchów i zapraszanie na te smakołyki rodziny, sąsiadów i przyjaciół […].
Dni te były pełne emocji, zagadkowości i wspaniałej zabawy, a przede wszystkim odwiedzin „nieznanych gości”, czyli przebierańców.  Za co się przebierano? Mężczyźni za kobiety, kobiety często za mężczyzn. A wszyscy za Cyganki, Cyganów, Żydów, włóczęgów, wróżki, przekupki...

     Uzupełnieniem prelekcji była krótka lekcja w Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej pt. Dawne naczynia kuchenne (ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi i naczyń służących do pieczenia chleba). Ponieważ Izba nie posiada wszystkich narzędzi i naczyń dzieci zapoznały się z „domowym wypiekiem chleba” z książki  Zbigniewa Adama Skuzy Ginące zawody. Ocalić od zapomnienia.

Źródło: Zbigniew Adam Skuza. Ginące zawody w Polsce. Ocalić od zapomnienia. Warszawa 2006


Źródło: Zbigniew Adam Skuza. Ginące zawody w Polsce. Ocalić od zapomnienia. Warszawa 2006

 


Źródło: Zbigniew Adam Skuza. Ginące zawody w Polsce. Ocalić od zapomnienia. Warszawa 2006

Następnie przedszkolaki odwiedziły Wypożyczalnię dla Dzieci. Tutaj weryfikacji ich wiedzy ze znajomości obrzędów związanych z karnawałem i historią pączka dokonała Pani Kasia. Dzieci znakomicie poradziły sobie z pytaniami.
Uzupełnieniem zajęć były warsztaty poświęcone technice robienia faworków ( za ciasto posłużyły pocięte paski brązowego materiału).  Dzieci rywalizowały w grupach o to, kto  najszybciej wykona 10 faworków.
Po wysłuchaniu zabawnego wiersza o pączku, nasi milusińscy zajadali się tłustoczwartkowymi specjałami, czyli pączkami i faworkami.


    A przebieg spotkania można zobaczyć na zdjęciach...

 

.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk