„Komputer – nie taki str@szny”

6 lutego 2013 roku w Czytelni Internetowej zakończyła się III edycja bezpłatnych warsztatów komputerowych dla seniorów.

Warsztaty rozpoczęły się 12 września 2012 roku i trwały prawie 6 miesięcy. Uczestniczyło w nich 10 osób – w tej edycji były to same Panie. Spotkania odbywały się w środy od godziny 10°° do godziny 12 °°. Podczas 19 spotkań uczestniczki warsztatów poznawały tajniki komputera i Internetu. Na zajęciach zapoznały się z obsługą komputera (choć przyznaję, że kilka Pań miało to już dobrze opanowane). Początkowo ćwiczyły między innymi włączanie i wyłączanie komputera, obsługę myszki, klawiatury, otwieranie stron internetowych. Kolejne zajęcia to nauka pisania dokumentu tekstowego, jego zapis, tworzenie własnego folderu, kopiowanie i usuwanie tekstu. Zostały omówione również programy do pisania.
    Następnym etapem nauki było założenie konta pocztowego oraz poznawanie jego obsługi. Panie dowiedziały się jakie korzyści daje poczta elektroniczna i jak sprawnie można się za jej  pomocą  komunikować. Seniorki świetnie się bawiły podczas pisania listów elektronicznych, przesyłania załączników czy linków z interesującą stroną. Przez cały czas trwania warsztatów uczestniczki uczyły się wyszukiwania informacji w Internecie korzystając z przeglądarki Mozilla Firefox. Poznały serwis internetowy You Tube, na którym mogły wyszukać i obejrzeć utwory ulubionych wykonawców czy znaleźć ciekawy filmik, a także poznały zasady korzystania ze sklepów internetowych, między innymi internetowego serwisu aukcyjnego Allegro.
    Warsztaty były dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestniczek. Każda z Pań mogła zgłębiać temat, który ją najbardziej interesował np. portal Nasza Klasa, Facebook, allegro i wiele innych.
    Spotkania przebiegały w bardzo miłej atmosferze i miały na celu przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób powyżej 50 roku życia. Podczas spotkań seniorzy byli wprowadzani w świat Internetu, komunikacji elektronicznej oraz cyfrowego otoczenia, a prowadząca starała się w sposób przyjazny i bezstresowy pomóc w nabywaniu umiejętności korzystania z Internetu i różnych form komunikacji elektronicznej.
    Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony 5 lutego 2013 roku pod hasłem „Serfuję. Respektuję” był okazją do zapoznania Pań z Zasadami Bezpiecznego Korzystania z Internetu oraz prawami i obowiązkami cyfrowego obywatela.
    Warsztaty komputerowe pod hasłem „Komputer – nie taki str@szny” są bezpłatne. Mogą być realizowane dzięki przystąpieniu Biblioteki do Programu „Orange dla bibliotek” Fundacji Orange, od której otrzymujemy dotację na opłaty abonamentu internetowego.
    Kolejny cykl warsztatów komputerowych, będzie to już IV edycja, rozpocznie się 13 lutego o godz. 10°° i będzie w nich uczestniczyć 10 osób.
Jak przebiegały zajęcia z seniorkami możemy zobaczyć na zdjęciach...