Kodowanie w Bibliotece

Kodowanie

W dniu 21 maja 2019 roku odbyły się pierwsze cykliczne zajęcia w ramach projektu „Kodowanie w Bibliotece”, w których uczestniczyli uczniowie z klas czwartych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Zawady w Seceminie.

Programowanie to język XXI wieku. Najprościej można go opisać jako kolejność poleceń, które należy wykonać, aby osiągnąć wyznaczony cel. Słowo program kojarzy się głównie z komputerami i utożsamiane jest przede wszystkim z informatyką. Nic bardziej mylnego! Programowanie jest częścią każdej sfery życia i ma początek dużo wcześniej, przed uruchomieniem komputera.

Nauka kodowania, bez użycia urządzeń elektrycznych, przypadła dzieciom do gustu. Zaangażowanie, logiczne myślenie, rywalizacja, a także współpraca towarzyszyły dzieciom przez całe zajęcia. Podczas krótkiej pogadanki na temat kodowania, dzieci same wywnioskowały, że w życiu codziennym (czasem nieświadomie) również jest ono wykorzystywane, np. w trakcie gotowania. Zabawy wprowadzające z kolorowymi kubeczkami na macie, służą do zorganizowania rożnego rodzaju aktywności, takich jak np.: memory, sudoku, a także do tworzenia kodów z warunkami. Dzieci podzielone na grupy przestawiły kubki zgodnie z krótkim wierszem „Pięć kolorowych kropek”. Fantastyczną zabawą okazało się odczytywanie współrzędnych. Każda z grup dostała zakodowany obrazek w postaci danych współrzędnych. Efektem współpracy było odkodowanie drzewa. Uczestnicy kodowania budowali także własną wieżę, czemu towarzyszyło dużo zamieszania i radości.

Dzięki zabawom z kodowaniem rozwijamy kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczymy samodzielność uczniów, poszerzamy wyobraźnię, przygotowujemy do nauki programowania. Umiejętność kodowania pozwala dzieciom i dorosłym być aktywnymi uczestnikami świata cyfrowego. Jeśli więc chcemy, żeby nasze dzieci nie tylko biernie konsumowały to, co ma im do zaproponowania świat mediów cyfrowych, dajmy im szansę współtworzenia tego świata. Jeśli przy okazji rozwiną dodatkowo tak cenne kompetencje - chyba trudno sobie wyobrazić lepsze rozwiązanie.

Dzieci zwiedziły również Izbę Regionalną Ziemi Włoszczowskiej, gdzie wysłuchały informacji dotyczących zgromadzonych tam eksponatów.