Spotkanie DKK

w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                             w dniu 27 maja 2019 r.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki udział wzięło 9 klubowiczek. Ożywiona dyskusja toczyła się wokół książek Luz Gabas „Palmy na śniegu” oraz Dolen Perkins-Valdez „Niewolnice”. Obydwie książki łączył wspólny mianownik – niewolnictwo. Dramat tysięcy niewolników miał miejsce w różnych częściach świata. W wielu koloniach było czymś naturalnym, że ludzie o ciemniejszym kolorze skóry pracowali na rzecz białych panów. Ich życie wypełniała katorżnicza praca, upokorzenia, przemoc, brak poszanowania.

palmyns

„Palmy na śniegu” to powieść skrywająca tajemnice rodziny Rabaltue, przemilczane sprawy i powolne odkrywanie prawdy. Akcja toczy się dwutorowo, w czasach współczesnych oraz w latach 50-tych XX wieku. Splata się z dwoma wyjątkowymi miejscami: górską wioską położoną w cieniu Pirenejów oraz egzotyczną wyspą u wybrzeży Afryki, gdzie Hiszpania miała kolonie – plantacje kakao, a wśród rdzennych mieszkańców wyspy tempa nabierają działania niepodległościowe.„Palmy na śniegu” to jedna z tych książek, które na długo zostają w pamięci. Większość z klubowiczek podkreślała, że tu wciąga sama historia i ciekawie zarysowana sytuacja historyczno-polityczna w ówczesnej Gwinei.

niewolnice

Dramatowi niewolnictwa poświęciła swoją debiutancką powieść „Niewolnice” Dolen Perkins-Valdez. Głównymi bohaterkami książki uczyniła cztery ciemnoskóre kobiety, które co roku spotykają się w kurorcie Tawawa, gdzie towarzyszą swoim panom w letnim wypoczynku. Gdy ci polują, spotykają się przy grze w karty i paleniu cygar, gdy kąpią się w siarkowych źródłach niewolnice muszą pracować, a wieczorami mają zmieniać się w atrakcyjne kochanki. Autorka bardzo wyraziście ukazuje koszmar kobiet, które nie mają żadnych praw, znikąd nie mogą spodziewać się pomocy, a gwałty wobec nich są czymś na porządku dziennym. Klubowiczki szukały odpowiedzi na pytanie, co takiego działo się między niewolnicami, a ich właścicielami, że mając wolność na wyciągnięcie ręki, nie próbowały po nią sięgnąć? Książka nie jest prosta. Nie czyta się jej lekko i przyjemnie, jednak skłania do refleksji.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 24 czerwca 2019 r.