Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z autorami książki „Włoszczowskie rozmaitości, czyli silva rerum”

logospotkanie0612

logospotkanie0612

Jak wyglądała włoszczowska synagoga? Kto odwiedził Włoszczowę w początkach XIX wieku? Jak kopia obrazu Matki Bożej Włoszczowskiej zawędrowała do Dąbrowy Górniczej (i Częstochowy)? Na te i inne pytania odpowiadali Cezary Nowak i Michał Staniaszek - autorzy książki "Włoszczowskie rozmaitości, czyli silva rerum".

Poniedziałkowe popołudnie 10 czerwca zgromadziło w Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej 33 – osobowe grono osób, które z zaciekawieniem słuchało autorów trzeciej już książki poświęconej przeszłości Włoszczowy. Gości spotkania powitała dyrektor biblioteki Anna Adamczyk, która przytoczyła fragment recenzji, jaką książce autorstwa C. Nowaka i M. Staniaszka wystawił dr hab. Andrzej Światłowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Lektura „Włoszczowskich rozmaitości" naprawdę wciąga. Bardzo szybko z recenzenta stałem się po prostu zaciekawionym czytelnikiem. Czyta się to lekko, czasami z uśmiechem, czasami z zadumą. Można się dużo dowiedzieć o sprawach poważnych i niepoważnych, znaczących dla historii miasta i regionu albo z pozoru błahych, choć wyciągających z mroku niepamięci zdarzenia oraz ludzi, dla których Włoszczowa i jej okolice były kiedyś małą ojczyzną. Podobno cenna to rzecz - przekazać coś istotnego, ale nie zanudzić!”

Nie nudzili się uczestnicy spotkania słuchając faktów, że włoszczowska synagoga tak naprawdę powstała o 100 lat wcześniej, niż podawana dotychczas data ok. 1822 r. W katolickim inwentarzu włoszczowskiej parafii z 1760 r. znajduje się zapis pozwalający przesunąć funkcjonowanie synagogi co najmniej do połowy XVIII w. Włoszczowska synagoga płonęła co najmniej trzy razy. Pierwszy raz w 1834r., i jak podkreślił pan M. Staniaszek, spłonął wówczas budynek drewniany. Kolejny pożar miał miejsce już w 1904 r., a trzeci, ostatni z którego synagoga już się nie podniosła w 1955r.

Cezary Nowak opowiadał z kolei o wizycie we Włoszczowie w dniu 6 lutego 1915 r. cesarza Wilhelma II Hohenzollerna, który odwiedził żołnierzy Landwehry walczących w okopach koło Gruszczyna. W skromne włoszczowskie progi zawitał także w 1915r. austriacki arcyksiążę Maksymilian Eugeniusz Habsburg, którego uwieczniono na fotografii, gdy wyjeżdżał z włoszczowskiego rynku. Prawdopobnie jechał na dworzec kolejowy albo do pałacu w Nieznanowicach, gdzie w czasie I wojny mieściła się kwatera dowództwa wojsk austro-węgierskich.

Cezary Nowak i Michał Staniaszek w czasie spotkania przedstawili w sposób niesztampowy i atrakcyjny tylko wybrane fragmenty przedstawiające historię regionu włoszczowskiego. Więcej można dowiedzieć się sięgając po książkę, do czego gorąco zachęcamy.

Po spotkaniu był czas na rozmowy z autorami, na zakup książki i pamiątkowy wpis.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk