Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

2019 – Rok Gustawa Herlinga - Grudzińskiego

logosem0618

logosem0618

Seminarium wyjazdowe (13.06.2019 r.) bibliotekarzy powiatu włoszczowskiego związane było z obchodami Roku Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. Przyczyniło się do poznania historii budynku Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz zapoznania się z biografiami i twórczością sławnych uczniów kieleckiego gimnazjum: Stefana Żeromskiego i Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. Dla obu pisarzy Kielce wcale nie były ukochanym miejscem, ale miastem prowincjonalnym. Mimo upływu lat ich opinia o Kielcach nie zmieniła się znacząco. Herling – Grudziński podobnie jak Żeromski nazywał Kielce – Klerykowem.

 W „Dziennikach pisanych nocą: 1989 – 1992” znajdziemy fragment […] byłem więc w Kielcach – Łżawcu – Klerykowie, w starych Kielcach… Gustaw Herling – Grudziński po ponad pięćdziesięciu latach życia emigracyjnego, w 1991 roku przyjechał do Polski. Odwiedził także Kielce; zwiedził miasto i swoją szkołę (obecnie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego). Podczas pobytu w Kielcach otrzymał honorowe obywatelstwo Kielc, które złożył w hołdzie Stefanowi Żeromskiemu: „Wiem, że nie jest dziś przez młodzież chętnie czytany, razi jego społeczna postawa […] Ale ocaleje duch Żeromskiego, będzie zawsze unosił się nad tym miastem pisarz serca nienasyconego i ustawicznego rachunku sumienia…”. Gustawa Herlinga – Grudzińskiego zapamiętamy jako pisarza, publicystę emigracyjnego, więźnia sowieckiego łagru, żołnierza Armii Andersa, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, emigranta politycznego, współpracownika „Kultury” i Radia Wolna Europa, zaangażowanego w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej. G. Herling- Grudziński to autor znanej na świecie książki „Inny świat. Zapiski sowieckie”, opowiadań, „Dziennika pisanego nocą”. Cała jego twórczość to opisywanie człowieka w dramatycznych , nierzadko ekstremalnych sytuacjach – w obliczu cierpienia, przemocy, kryzysu wartości czy wreszcie śmierci. Bohaterowie jego utworów poszukują moralnego ładu i prawdy.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk