Powstanie Styczniowe – wystawa

W Bibliotece Publicznej we Włoszczowie można oglądać wystawę:

Powstania Styczniowego

Rok 2013 – Rokiem Powstania Styczniowego

Na wystawie prezentujemy pamiątki z okresu powstania styczniowego

ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego.

Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali

się stanąć do walki w obronie wolności – głosi ustawa.

Przypadająca w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego przypomina nam o jednym z największych zrywów niepodległościowych XIX wieku. Powstanie styczniowe było powstaniem narodowym przeciw Rosji i trwało od 22 stycznia 1863 r. do połowy 1864 r. Walki toczyły się w Królestwie Polskim, a także na Litwie, Białorusi i części Ukrainy. Początkowo koncentracja wojsk rosyjskich w większych miastach umożliwiała rozwój partyzantki, wspomaganej przez świetnie rozwiniętą sieć konspiracji, w której działały władze powstańcze.

Po klęsce większych ugrupowań partyzanckich (bitwy pod Węgrowem i Siemiatyczami 3-6 II, Kampania H. Langiewicza II-III 1863) walkę toczyły głównie niewielkie ruchliwe oddziały (1200 potyczek, ok. 150 tysięcy uczestników).

Mimo kilku zwycięstw (m.in. Życzyn 8 VIII 1863) siły partyzanckie słabły, a terror się zaostrzał. Od października 1863 r. władzę dyktatorską sprawował Romuald Traugutt. Na początku 1864 r. liczne aresztowania osłabiły organizację powstańczą.

Wojska rosyjskie rozbiły większe zgrupowania (J.L. Hauke-Bosaka w Górach Świętokrzyskich). Z 10 na 11 kwietnia 1864 r. aresztowany został Romuald Traugutt,

zginął 5 sierpnia 1864 r. na szubienicy wraz z najbliższymi współpracownikami:

R. Krajewskim, R. Żulińskim, J. Toczyskim i J. Jeziorańskim.

W grudniu 1864 r. schwytany został ostatni powstańczy ksiądz S. Brzóska.

Rząd rosyjski ukarał śmiercią kilkuset, a więzieniem, zesłaniem lub katorgą i konfiskatą majątku – kilkadziesiąt tysięcy uczestników powstania.

/ Nowiński K., Śladami polskich bitew. Ocalić od zapomnienia, Warszawa 2004, s.140-142 /

Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Kielcach prezentujemy zdjęcia eksponatów i archiwaliów, które otrzymaliśmy w celu prezentacji dla uczczenia Roku Powstania Styczniowego. Są wśród nich dokumenty, listy, zdjęcia, portrety oraz broń związana z powstaniem. Oto niektóre z nich...