Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Z Koziołkiem w dziennikarski świat

logokoziolek0930

logokoziolek0930

Jak uzbroić bombę językową? Jak dobierać słowa w nagłówku, aby zachęcić czytelnika do przeczytania artykułu? Jak budować napięcie, jak wzbogacać swój język? Na te i inne pytania odpowiadał Krzysztof Koziołek, który 25 września 2019 r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie prowadził warsztaty dziennikarskie z 32 – osobową grupą młodzieży.

Uczestnicy warsztatów poznali media i ich rodzaje, dowiedzieli o czym musi pamiętać dziennikarz piszący artykuł. Poznali wybuchowe słowa, dziennikarskie sztuczki i wkręty oraz zasady tworzenia treści i przekazywania informacji. Najistotniejszą rzeczą w artykule, jak przekonywał Krzysztof Koziołek, jest lont - tytuł, którego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi czytelnika. Poczesne miejsce zajmuje także zapalnik - lead, nagłówek mający zachęcić do zagłębienia się w treści. Równie ważne są umiejętnie zrobione zdjęcia, które często decydują o sile i intensywności eksplozji.

Po części teoretycznej przyszedł czas, aby uczestnicy spróbowali swoich sił redagując nagłówki i artykuły na temat warsztatów, w których uczestniczyli. Włoszczowska młodzież z zapałem tworzyła „bombowe” teksty, prześcigając się w pomysłowości, by spod ich pióra nie wyszły tzw. „suchary”. Oto kilka tytułów: Dziennikarskie szaleństwo; Czy to co widzisz, to prawda?; Kisiel w termosie?; Koziołek nie matołek; Porywające warsztaty z Koziołkiem; Koziołkowy zawrót głowy; Koziołkowy kisiel; Dziennikarski kisiel; Suchary nie tylko do jedzenia; Zamknięci w bibliotece; W niewoli u Koziołka, Wariacje z Koziołkiem; Wybuchowe warsztaty z Koziołkiem.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zalajkuj Bibliotekę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki 2019”.

mkidn 01 cmyk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk