Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warsztaty dziennikarskie

DSC4

DSC4

W środę 16 października 2019 roku w Bibliotece Publicznej zakończyły się warsztaty dziennikarskie zorganizowane w ramach projektu „Zalajkuj Bibliotekę”. Uczestniczyła nich 32 - osobowa grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Sikorskiego oraz z Zespołu Szkół imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego.

W dziennikarski świat włoszczowską młodzież wprowadzali: Krzysztof Koziołek – pisarz, dziennikarz i wydawca, Marzena Kądziela - wieloletnia dziennikarka „Echa Dnia” oraz Marek Klapa - dziennikarz radiowy i telewizyjny TVN CNBC, TVP3 Kielce.

W trakcie trzech spotkań młodzież poznała media elektroniczne, organizację pracy dziennikarza, zasady funkcjonowania redakcji oraz mocne i słabe strony tego zawodu. Prowadzący przekonywali, że dziennikarstwo zawsze wiąże się z odpowiedzialnością za opublikowaną treść. Musi być ona zgodna z prawdą, rzetelna i sprawdzona. Ponadto dziennikarz musi zdawać sobie sprawę, że jest odpowiedzialny także za wpływ, jaki wywrze swoim tekstem, musi mieć świadomość możliwych skutków publikacji tekstu. Nawet jeśli wszystkie przekazywane informacje są sprawdzone i uczciwie uchwycone, ich ogłoszenie może czasem mieć negatywne konsekwencje, które zawsze powinno się przewidywać. Poznali również dziennikarskie sztuczki i wkręty oraz zasady tworzenia treści i przekazywania informacji. Przekonali się, że najistotniejszą rzeczą w artykule jest lont - tytuł, którego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi czytelnika, a następnie - lead, nagłówek mający zachęcić do zagłębienia się w treści.

Podczas zajęć nie mogło zabraknąć omówienia najmniejszych gatunków informacyjnych. Wzmianka, flash, news – okazały się młodzieży „dobrze” znane, podobnie jak dziennikarstwo internetowe, a zwłaszcza informacyjne, newsowe, które rozwija się bardzo dynamicznie. Z dużym zainteresowaniem słuchali o dziennikarstwie radiowym i telewizyjnym. Poznali określania: background (pojawia się, gdy ten sam temat jest kontynuowany przez kolejny dzień; krótkie przypomnienie sedna sprawy), off (część materiału dziennikarskiego emitowanego w wiadomościach, w której w czasie czytania przez dziennikarza tekstu puszczane są nagrane zdjęcia), setki (100%) (100% treści i obrazu), stand up (komentarz wygłaszany przez reportera telewizyjnego przed kamerą), scroll (pasek z przewijającymi informacjami, pojawiający się najczęściej u dołu ekranu), voiceover (forma materiału dziennikarskiego, w czasie której emitowana jest setka (100%), a podczas niej słychać głos ze studia (prezentera, lektora), które później odpowiednio wskazywali, oglądając serwisy informacyjne.

Zajęli się również tematem realizacji dźwięku. Przekonali się, jaką „magię” można zrealizować przy pomocy mikrofonu i innego sprzętu pozwalającego na edycję dźwięku. To dziennikarze ustalają ramy i decydują, jakie informacje trafiają do odbiorców. Niektórzy dostali do ręki mikrofon i mieli okazję przeprowadzić wywiad z wybranymi uczestnikami zajęć. Powstało także kilka wciągających tekstów opisujących warsztatowe doświadczenia autorów.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zalajkuj Bibliotekę” dofinansowanego z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu gminy. Partnerem jest Fundacja CEdR.

mkidn 01 cmyk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk