Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską - fascynatką historii

E

E

W piątkowe popołudnie 25 października 2019 r. Biblioteka Publiczna we Włoszczowie gościła Elżbietę Cherezińską. Choć z wykształcenia jest teatrologiem, jej pasja historyczna i lekkie pióro poprowadziły jej losy zawodowe w kierunku tworzenia poczytnych powieści historycznych. Sieć intryg, barwni bohaterowie i rozmach fabuł w jej powieściach sprawia, że Elżbieta Cherezińska jest często porównywana do H. Sienkiewicza, a nawet George R.R. Martina.

Pisarka ma na swoim koncie 14 powieści i pasjonuje się zwłaszcza okresem wczesnego średniowiecza i dynastią Piastów. Potrafi pracować po 10 godzin dziennie i studiować teksty źródłowe, by jej książki wolne były od błędów rzeczowych i jak najlepiej oddały realia epoki. Fabuła jej książek wciąga od pierwszej strony i jest oparta o rzetelne rozeznanie autorki w faktach historycznych, na które pisarka nakłada życiorysy bohaterów autentycznych i wymyślonych. Każda z jej powieści to świetny materiał do ekranizacji – podkreślali obecni na spotkaniu czytelnicy książek Cherezińskiej.

Autorka w barwny i ciekawy sposób opowiadała licznie przybyłym uczestnikom o swojej twórczości oraz o fascynacji polską historią. Debiutowała w 2005 roku książką „Z jednej strony, z drugiej strony”, napisaną wspólnie z byłym ambasadorem Izraela Szewachem Weissem. Książka ta swoje powstanie zawdzięcza faktowi, że Cherezińska prowadziła spotkania autorskie z Weissem. Tematykę Holokaustu kontynuowała w drugiej książce „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”, która powstała dzięki zupełnie przypadkowemu spotkaniu w pociągu z Kołobrzegu do Warszawy syna tejże sekretarki.

Największą popularność Elżbiecie Cherezińskiej przyniosły powieści historyczne rozgrywające się w średniowieczu, osnute wokół dziejów wikingów oraz pierwszych Piastów. Pisarka przyznała, że do zajęcia się tematyką wypraw nordyckich wojowników skłonił ją mąż, Dariusz Chereziński, „wiking z zawodu”, członek grup rekonstrukcyjnych. Wyjawiła także, że cykl Północna droga (rozpoczynający się powieścią Saga Sigrun, wydaną w 2009 roku) rozpoczął się od pomysłu na historię „wojowników, którzy wiele czasu spędzają z dala od rodzin”.

Równolegle z Północną drogą pisarka zaczęła tworzyć opowieści o czasach piastowskich. Dzięki jej powieściom czytelnicy mogą przenieść się w czasy początków państwa Polskiego („Gra w kości”, cykl o Świętosławie – córce Mieszka I i siostrze Bolesława Chrobrego – „Harda” i „Królowa”) i poznać lepiej okres rozbicia dzielnicowego (cykl „Odrodzone Królestwo”). Autorka w swoich powieściach opisuje także inne epoki naszej historii, jak choćby II wojnę światową – powieść „Legion” uderzającą w czarną legendę Brygady Świętokrzyskiej. Cherezińska zaznaczyła, że o żołnierzach wyklętych zaczęła pisać, zanim ten temat stał się modny.

Pisarka odpowiadała na pytania publiczności. Epoką historyczną, za którą nie przepada jest oświecenie. Najtrudniejszą powieścią do napisania okazał się „Turniej Cieni”, a największym sentymentem darzy „Północną Drogę. Sagę Sigrun”. Jej marzeniem jest rozkochanie czytelników w polskiej historii. Jej przepis na pisanie powieści historycznej brzmi raczej prosto: wycisnąć z faktografii ile się da i tchnąć w bohaterów życie.

Podczas spotkania można było zakupić w promocyjnej cenie książki autorki. Na zakończenie ustawiła się kilkunastoosobowa kolejka po autografy. Spotkanie zostało zorganizowane ze środków finansowych Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk