Spotkanie z Tadeuszem Chudeckim

W miniony poniedziałek 23 września Biblioteka Publiczna we Włoszczowie  gościła znanego aktora telewizyjnego Tadeusza Chudeckiego -  odtwórcę  ról w popularnych serialach: M jak miłość, Na dobre i na złe, Daleko od noszy, Hela w opałach, 39 i pół i wielu innych.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że popularny aktor jest również zapalonym podróżnikiem i autorem książek o tej tematyce podróżniczej. Do dziś był w ponad 100  krajach świata. Jego „Wspaniałe podróże na każdą kieszeń, czyli Europa za 100 euro" oraz „Dalej w drogę. Łatwe i tanie podróżowanie po Europie, czyli wszystko, co turysta wiedzieć powinien" to pozycje, które każdy turysta wybierający się w podróż znać powinien. Książki bogate w zdjęcia oraz opowieści o zabytkach, tradycji i obyczajach w poszczególnych krajach przyciągają uwagę. Tadeusz Chudecki  pokazuje w nich nie tylko piękno europejskich zabytków, ale także uświadamia ludzi o prostocie zwiedzania obcych krajów, nie obawiając się trudności związanych przede wszystkim z porozumiewaniem się między sobą.  Jak twierdzi autor nie należy obawiać się obcego języka – wystarczy zwykły słownik języka obcego lub rozmówki, by w prosty sposób porozumieć się z innymi. Obie książki zawierają także  całą masę cennych wskazówek, między innymi jak przygotować się do wyjazdu, jak kupić bilet lotniczy „za złotówkę" i znaleźć niedrogi hotel a także co i gdzie zjeść tanio i smacznie.

Sposób w jaki Tadeusz Chudecki opowiadał o swoich zagranicznych wycieczkach skupiał całą uwagę uczestników. Dodatkowym urozmaiceniem opowieści była prezentacja zdjęć z podróży, podczas których spotkał się
z niesamowitą gościnnością tubylców, przeżył wiele ciekawych przygód w bardzo nietypowych miejscach całego świata. Opowieści wzbogacone oryginalnym poczuciem humoru ani na chwilę nie pozwalały się nudzić. Aktor i podróżnik przekonał nas, że wcale nie trzeba być milionerem, aby móc zwiedzać najciekawsze miejsca świata, a samo podróżowanie  może być tanie i fascynujące.

Spotkanie zostało zorganizowane przy współudziale WBP w Kielcach oraz Instytutu Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Wzięło w nim udział ponad 50 osób.