„Zabawa z Neciem w Internecie”

19 lutego 2013 roku w Bibliotece odbyły się zajęcia z przedszkolakami poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników Internetu.

Spotkanie na temat bezpieczeństwa w Internecie było podzielone na dwie części. Pierwsza odbyła się w Wypożyczalni dla Dzieci, a druga w Czytelni Internetowej.

Luty jest miesiącem Bezpiecznego Internetu. W Polsce od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć komputerową, a głównym partnerem jest Fundacja Orange. Biblioteka Publiczna już od kilku lat bierze udział w tej akcji.

Z tej okazji bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 3 przy ul. 1 Maja. Zabawy miały na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami dotyczącymi Internetu. Dzieci bawiły się doskonale, tworząc z wełny sieć komputerową. Następnie rozdano im rysunki klawiatur, na których miały zaznaczyć literki wyrazów NECIO i RYBA. Kolejnym zadaniem było pokolorowanie wybranego obrazka – Robota Necia oraz sieciaków Netki i Spociaka. Dzieci poradziły sobie wspaniale, bardzo starannie wykonały swoje ilustracje.

Przedszkolaki obejrzały również kreskówki „Owce w sieci”, których celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Zakończenie każdej bajki zawierało morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń. Dzieci zobaczyły odcinek „Pepla” o wyłudzaniu danych osobistych i informacji majątkowych, „Bekanie” o tym, że Internet zawsze pamięta nasze błędy z przeszłości oraz „ Białe owce” o dyskryminacji i rasizmie w sieci.

W trakcie spotkania słuchano piosenek Necia, odtwarzanych z płyty CD.

Natomiast w Czytelni Internetowej dzieci poznały stronę internetową www.necio.pl . Gry, które są proponowane na tej stronie, uczą najmłodszych internautów spostrzegawczości, logicznego i kreatywnego myślenia, używania myszki komputerowej i klawiatury, a także rozwijają u dzieci zmysł obserwacji. Gry są przystosowane dla maluchów w taki sposób, że poznają krok po kroku arkana bezpiecznego poruszania się po sieci.

Jak dzieci bawiły się na spotkaniu możemy zobaczyć na zdjęciach...