Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Lutowe spotkanie DKK

   

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

Uczestniczko w nim 11 pań. Tym razem dyskusja przebiegała wokół książek "Kobieta w klatce" oraz „Zaduszki”.  

       

   Tajemnicze zniknięcie młodej parlamentarzystki, niewyobrażalne cierpienie ofiary zamkniętej w klatce i z pozoru bezsensowne śledztwo po latach – tak  w skrócie klubowiczki opisały  powieść duńskiego pisarza Jussiego Adlera-Olsena "Kobieta w klatce". Dla kilku pań książka okazała się za „ciężka”, choć  nie ma w niej typowej, fizycznej przemocy,  mimo to uczucie grozy było wręcz namacalne. Sceny, opisujące codzienność Merete w jej klatce, klaustrofobicznej, zamkniętej przestrzeni komory barycznej, przyprawiały nas o dreszcze.  Jednak większość  z nas wsiąkła w tą książkę i zdała sobie sprawę, że jest to znacznie więcej niż skandynawska powieść o wielu zbrodniach.
Thriller  skonstruowany został na dwóch płaszczyznach czasowych. Jedna dotyczy policyjnego śledztwa (czasy teraźniejsze), druga - traumatycznych przeżyć Merete Lynggaard, które nastąpiły po porwaniu (w formie retrospekcji). Uznałyśmy to za  duży atut powieści, gdyż pozwala spojrzeć na sytuację w szerszym kontekście. Poczuć emocje towarzyszące Merete i jednocześnie zobaczyć poszukiwania prowadzone przez policjanta Carla, który jest niezłomny w dojściu do prawdy. Wielkim walorem tej powieści jest również to, że ofiara nie jest przedmiotem bezinteresownej przemocy i wykorzystywania seksualnego. Autor przedstawia ją jako zdecydowaną i silną, nie chcącą poddać się okrutnemu porywaczowi. Dodatkowo apetyt  podsyca nietypowa i zaskakująca postać Assada.  Bohater jest owiany tajemnicą i do ostatnich stron nie na wszystkie pytania związane z jego życiem otrzymujemy odpowiedzi. Z jego zachowania bije logika, siła dedukcji, które często popychają śledztwo do przodu naprowadzając na właściwy trop. Postać mocno oddziałuje na czytelnika i wprowadza nieco kolorystyki.
    Adler-Olsen stworzył trzymającą w napięciu historię o tym, że przeszłość zawsze potrafi nas dogonić, że czasami trauma potrafi wyzwolić w człowieku ukrytego potwora, który bierze całe człowieczeństwo w bezwzględne władanie. Książkę polecamy szczególnie   pasjonatom zarówno thrillerów, jak i kryminałów.

    Kolejną omawianą pozycją był komiks „Zaduszki” izraelskiej artystki Modan Rutu, która w 2014 roku otrzymała za niego  nagrodę specjalną jury na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme (Francja).  Dzieło Modan ma wszystko, czego mogłybyśmy oczekiwać od komiksu: wspaniałe rysunki, wielowarstwową fabułę, tajemnicę, przewrotne żarty. Inspiracje artystka czerpała bezpośrednio z historii własnej rodziny.  Bohaterkami są dwie kobiety: 90-letnia Żydówka Regina Segal oraz jej dorosła wnuczka Mika. Obie przylatują z Izraela do Polski, by odzyskać rodzinną nieruchomość utraconą w czasie II wojny światowej. Tuż po przylocie do stolicy sympatyczna babcia zaczyna zachowywać się nad wyraz podejrzanie. Odzyskanie dawnej własności przestaje być dla niej priorytetem i Mika czuje, że babka coś przed nią ukrywa. Młoda dziewczyna, odkrywając współczesną Warszawę, odkrywa też wielki rodzinny sekret.
    Fabuła komiksu dotyka wiele trudnych i bolesnych spraw jak: skomplikowane relacje polsko-żydowskie, roszczenia wojenne czy zakazane miłości. Jednak wszystkie wątki obyczajowo-polityczne Rutu Modan potraktowała dość powściągliwie i stereotypowo, a nawet z pewną dozą humoru, co sprawia że komiks dostarcza miłej rozrywki i budzi zainteresowanie. Rozczarują się jednak ci, którzy od "Zaduszek" oczekują wnikliwego studium historii, zabrania głosu w sprawie odzyskiwania majątków rozliczeń w międzynarodowych sporach historycznych lub cytowania dat i wydarzeń.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk