Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czerwcowe spotkanie DKK

   

Ostatnie przed wakacjami rozmowy o książce w DKK
w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

    29 czerwca 2015r. odbyło się kolejne a zarazem ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem 9 klubowiczek dyskutowało o książkach: Hilary Boyd "Czwartki w parku" oraz  Chrisa Cleave „Między nami”.

 „Czwartki w parku” to powieść  przede wszystkim dla osób poszukujących lektury o uczuciu, które ich wzruszy i czasami rozśmieszy.  Autorka nie bała się sięgnąć po skomplikowany temat starości oraz tego, co w danym wieku robić wypada, a czego nie. To  powieść głównie o miłości, o tym, że nigdy nie jest za późno na miłość i realizację marzeń. To ciepła opowieść, której główni bohaterowie dawno już oddali młodość przeszłości a jednak nadal potrafią i chcą cieszyć się życiem, bez względu na zmarszczki i datę w metryce urodzenia. To też historia niepozbawiona refleksji, bo dotycząca dokonywania wyborów, często niełatwych. Napisana jest w lekki sposób, co spodobało się klubowiczkom. Czyta się ją szybko i z niekłamaną przyjemnością. Postacie wykreowane przez autorkę budzą emocje. Rodzą przychylność czytelnika, bawią, smucą a momentami i denerwują. Jest to książka dla tych czytelników, którzy lubią od czasu do czasu sięgnąć po jakąś lżejszą i niezobowiązującą lekturę, zwłaszcza kiedy nadchodzą ciepłe wakacyjne dni.
             
„Między nami” Chrisa Cleave to wielopłaszczyznowa książka o ludziach, świecie, konfliktach, uchodźcach i cierpieniu. Opowiada historię dwóch kobiet – jedna z nich to uciekinierka z Nigerii, druga to odnosząca sukcesy londyńska dziennikarka. Kilka lat wcześniej ich ścieżki splotły się na pewnej nigeryjskiej plaży. Po kilku latach los ponownie zetknie je w Londynie. Cleave w wyjątkowy sposób snuje swoje opowiadanie. Łapie czytelnika na wędkę intrygi od pierwszego niemalże zdania. Język jakim się posługuje jest celny, bogaty i bardzo plastyczny. Zdania misternie się przeplatają, trzymając czytelnika cały czas w oczekiwaniu, w napięciu, z pytaniem kołaczącym się w głowie: co dalej? W nienachalny sposób, naturalną koleją rzeczy wręcz wplata wątki społeczne dotyczące warunków w jakich żyją uchodźcy, przybliża niemoralną, zbrodniczą politykę państw afrykańskich i dramat ich mieszkańców. A wszystko to bez zbędnego moralizatorstwa. Ta wielopłaszczyznowa historia pełna pobocznych bohaterów niemych i zbiorowych rozgrywa się zaledwie pomiędzy kilkoma osobami. Ta intymność opowieści buduje więź między postaciami a czytelnikiem. Nie jesteśmy obojętni na żadnego z bohaterów. Autor utrzymuje zainteresowanie czytelnika przeplatając narrację. Raz opowieść snuje Pszczółka, w następnym rozdziale spotykamy się z Sarą. To ciekawy zabieg literacki. Książka wzbudza niemałe emocje, skłania do głębokich przemyśleń i innego spojrzenia na wiele kwestii. Polecamy  zwłaszcza ambitnym czytelnikom, którzy pragną niebanalnej opowieści!!

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 28 września o godz. 13.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk