Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wrześniowe spotkanie DKK w Kurzelowie

 
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI


    30 września 2015r odbyło się spotkanie DKK.  Klubowiczki spotkały się, aby dyskutować nad dwoma książkami „Caryca” E. Alpsten, oraz „Dziewczyna na Times Square” P. Simons.
„Caryca” przedstawia historię Marty Skowrońskiej- chłopki, która została pierwszą carycą Rosji- Katarzynę I. Martę poznajemy jako prostą, młodą dziewczynę, żyjącą w biedzie i nie mającą żadnych perspektyw na przyszłość. Autorka krok po kroku opisuje jej niesamowite losy, zaczynając od momentu zabrania jej z rodzinnej wsi przez rosyjskiego kupca jako swoją służącą, aż po moment koronacji na carową Rosji i śmierć Piotra I. To co najciekawsze dzieje się w tle to: życie codzienne różnych warstw społecznych, kłopotliwa budowa Petersburga, zmiany wprowadzane przez Piotra I.
„Caryca’ jest naprawdę dobrą powieścią, w której został wspaniale przedstawiony ród carski. Autorka zakreśla szeroką perspektywę historyczno-społeczną, świat przedstawiony jest barwny i interesujący. Powieść dostarcza czytelnikowi wielu różnych,  często skrajnych emocji. Rzuca dosyć obiektywne światło na tamtejsze czasy, pozwala częściowo zrozumieć mechanizmy rządzące Rosją, a z drugiej strony pokazuje rolę jednostki- kobiety o mocnym charakterze, która odgrywa istotne znaczenie zarówno w polityce jak i w stosunkach rodzinnych.
   Powieść ta to bardzo ciekawa i mądra lektura. Wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Napisana jest przystępnym językiem, łatwo i przyjemnie się czyta, tak, że na koniec chciałoby się poznać dalsze losy carskiego dworu i panującej na nim rodziny.
   Po lekturze można jedynie zadać jedno pytanie- dlaczego Katarzyna I nigdy nie nauczyła się pisać. Była niewątpliwie inteligentna, przewidująca. Dlaczego zatem, mając w pewnym momencie do swojej dyspozycji wszystko, nie poznała liter? Pozostanie to jej tajemnicą.
     W „Dziewczynie na Times Square” poznajemy zapracowaną  studentkę Lilyanne Quinn borykającą się z problemami finansowymi. Lily  właśnie porzuca chłopak i nie ma w nikim wsparcia- matka zachowuje się jak dziecko, siostry właściwie tylko istnieją a brat zajęty jest światem polityki. Jakby tego było mało jej współlokatorka znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Bohaterka zostaje ze wszystkimi problemami sama. Wydaje się, że wszystko może naprawić niespodziewana wygrana na loterii, ale zamiast cieszyć się- przygniata. Niestety fortuna kołem się toczy i Lily dowiaduje się, że choruje na ciężką postać białaczki. Autorka połączyła w tej powieści wątek miłosny, kryminalny i melodramatyczny w bardzo dobry sposób.
   Książka napisana jest nie tylko lekkim piórem, ale jest on też pozbawiony banalnych zwrotów, dialogi nie są sztywne i sztuczne. Historia porusza ludzkie problemy, ukazuje cierpienia i problemy życia codziennego, a także mówi „że szczęście nie przychodzi za darmo” Lektura ta zmusza do myślenia, do odczuwania emocji.
Wzruszenie, złość, bezsilność, gniew, przyjaźń, miłość- tak wielki przekrój uczuć serwuje nam w swojej książce Paulina Simons. Książka porusza jeden z najdelikatniejszych, a jednocześnie najbardziej intymnych tematów: więzy rodzinne, więzy krwi… A tak naprawdę nasze prywatne układy, układziki, nierzadko brudne, okupione cierpieniem i łzami, czasem mocne, nierozerwalne, a czasem kruche, bo puste jak wydmuszka.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk