Październikowe spotkanie DKK

Październikowe rozmowy o książce DKK
w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 19 października 2015 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 10 pań. Jak zawsze dyskusja była ożywiona. Stało się to zapewne za sprawą historii opisanej w książce autorstwa Hanny Kent pt. „Skazana”.

Jest to historia życia Agnes Magnúsdóttir, ostatniej kobiety skazanej na karę śmierci w Islandii. Jak sama autorka przyznaje, losy głównej bohaterki zostały mocno sfabularyzowane, jednakże główny wątek oparty został na autentycznych wydarzeniach.
H. Kent korzystała z archiwów parafialnych, spisów ludności i miejscowych publikacji. Każda nazwa miejscowa, pojawiająca się w powieści, jest autentyczna, niektóre ze wspomnianych tu gospodarstw istnieją do dnia dzisiejszego. Książka została również wzbogacona o wyjaśnienia odnośnie do sposobu tworzenia nazwisk w Islandii, jak również zastosowanych uproszczeń w pisowni, która ma ułatwić czytelnikowi lekturę.
Powieść z pewnością nie należy do szczególnie dynamicznych, charakteryzuje ją specyficzny spokój i uczucie pogodzenia się z losem. Intrygujący temat i wyjątkowy klimat sprawiają jednak, że książkę trudno odłożyć na półkę.
Hannah Kent stworzyła także cały szereg interesujących postaci, jednak najbardziej intrygującą pozostaje sama Agnes. Początkowo zupełnie niedostępna i zamknięta w sobie, z czasem nabiera coraz większego zaufania i powoli zaczyna ujawniać wiele przejmujących wydarzeń ze swojej przeszłości. Czytelnik szybko przekona się, że nie jest to zwykła, prosta służąca, a kobieta inteligentna, o bogatej osobowości i dużej odwadze w dążeniach do godnego bytu. Historia jej życia, którą wyjawia najpierw swojemu duchowemu opiekunowi, młodemu wikariuszowi Totiemu, a potem Margrot to opowieść o samotności, sieroctwie, biedzie i cierpieniu. Doznała pogardy od ludzi, zdrady i krzywdy ze strony tych, którym ufała.
„Skazana” to książka  przejmująca, niesamowicie smutna, wyciskająca z oczu łzy jeszcze kilka dni po przeczytaniu.  To także opowieść o  sile stereotypów, opinii, które przylegają do człowieka i wyznaczają innym kierunek oceny naszych czynów. Pokazuje, w jaki sposób ludzie kreują osądy o innych na podstawie swoich własnych, subiektywnych spostrzeżeń, stereotypów i plotek. Obraz własnego „ja” nie jest zbieżny z tym, jakie mniemanie mają o nas inni.
Pomimo tego iż autorka jest z pochodzenia Australijką, książka napisana została językiem iście „islandzkim” prosto, surowo bez zbędnych ozdobników. Warto dodać, że w każdym słowie i zdaniu przenikają do czytelnika wszystkie uczucia, które towarzyszą Agnes przez jej całe, ciężkie życie, włączając w to finalną scenę, gdzie  strach dopada nas tak, jak gdyby to na naszą szyję miał spaść topór katowski.  Brawa zarówno dla autorki jak i tłumacza do polskiego wydania. Polecamy!