Lutowe spotkanie DKK

29 lutego 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki we Włoszczowie.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

Tematem literackich rozważań były książki: Chang-Rae Lee „Kiedy ulegnę”  oraz Alex Kava „Czarny Piątek”.  Udział w dyskusji wzięło 10 pań.

„Kiedy ulegnę” Chang-Rae Lee to powieść bogata i wielowarstwowa powieść, na długo pozostająca w pamięci. Akcja powieści rozgrywa się w czasach współczesnych i około 30 lat wcześniej w czasie wojny koreańskiej. Bohaterami są June Han-dziewczynka, która straciła w czasie wojny całą rodzinę, Hector Brennan oraz żona amerykańskiego misjonarza Sylvie Tanner. Klubowiczki określiły książkę nie jako powieść o wojnie, lecz jako historię ukazującą skutki wpływu konfliktów zbrojnych na ludzką psychikę, osobistą, ponurą odyseję tych, którzy doświadczając kiedyś wojny, muszą ją znosić i przeżywać do końca swoich dni, zastanawiając się „jak żyć, kiedy istnienie jest otwartą, niezabliźnioną raną sprawiającą fizyczny ból? Kiedy sprowadza się ono do oczekiwania, aż zdradzieckie ciało wreszcie się podda, w końcu ulegnie?”.
Powieść nie jest prosta w odbiorze, ale jednogłośnie uznałyśmy tę pozycję za bardzo wartościową, wzbudzającą silne emocje i  skłaniającą do refleksji. Warto było ją przeczytać. Polecamy!

Alex Kava to autorka książek z gatunku thriller psychologiczny. „Czarny piątek” w dobie nieustających zamachów terrorystycznych zdaje się poruszać tematykę bardzo na czasie, przedstawia zamach w centrum handlowym, gdzie rozmiar tragedii może być ogromny. Autorka dobrze opisuje towarzyszący takim sytuacjom chaos, strach, rozpacz i zwyczajną, ludzką niemoc, gdy nie wiadomo kto jest odpowiedzialny za atak, jakie ma cele, czy pobudki. „Czarny piątek” to powieść dla osób skupiających się na fabule.  Ta jest o tyle ciekawa, że obdziera z mitów stereotypowe myślenie, że osoba wyglądająca jak Arab, to na pewno terrorysta. Dodatkowo autorka  trafnie przedstawia dzisiejszy świat polityki - istnienie ,,niewidzialnej ręki", która z ukrycia kreuje pewne wydarzenia. Ukazuje jak pewne niewygodne sprawy są zamiatane pod dywan, a milczenie jest nagradzane.
     „Czarny piątek” stanowi prostą oraz łatwą w odbiorze rozrywkę. Czyta się ją szybko, ale równie szybko zapomina, gdyż  nie wywołuje żadnych emocji, nie zajmuje myśli podczas wolnych chwil, nie zmusza do siedzenia przy niej do rana i śledzenia wydarzeń z wypiekami na twarzy.
    Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  odbędzie się 21 marca  o godz. 13.