Kwietniowe spotkanie DKK

„Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 25 kwietnia 2016 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział 10 pań.

Pierwszą książką, od której rozpoczęła się wymiana wrażeń czytelniczych, był „Złoty sen” Grażyny Jeromin- Gałuszko. Autorka osadziła swoją opowieść w bardzo klimatycznym miejscu, które zapomniane od świata, gdzieś na uboczu cieszy się prywatną historią. Przedstawiła historię o kobietach i dla kobiet - losy różnych bohaterek krzyżują się w starej posiadłości, gdzie powoli odkrywają wszystkie rozterki, czując potrzebę rozliczenia się ze swoim dotychczasowym życiem bądź wprowadzenia zmian. Zdecydowana większość klubowiczek dała porwać się specyficznemu klimatowi, spokojnej, nostalgicznej narracji. Całość dopełniły ciekawe portrety psychologiczne, każda bohaterka „Złotego snu” to osobna, intrygująca historia, opowiedziana na dodatek z perspektywy różnych osób.
    Jedynym problemem przy czytaniu, na który zwróciłyśmy uwagę, była nieco chaotyczna z początku fabuła. Autorka wprowadza do akcji wiele postaci na raz, i trudno zorientować kto jest kim, kto jest córką albo przyjaciółką kogo – pojawia się wiele imion, ale za mało informacji, by je ze sobą jakoś powiązać. Prostuje się to dopiero po przejściu przez dobrych kilka rozdziałów, kiedy opowiedziane zostaje już trochę z przeszłości każdej z pań.
Jednej z klubowiczek podobało  się tylko nawiązanie do powstania warszawskiego, jednak książka jako całość nie zrobiła na niej wrażenia, nie znalazła w niej nic dla siebie.
    Podsumowując dyskusję, stwierdziłyśmy, że "Złoty sen" to powieść o przemijaniu, przebaczaniu i sile przyjaźni. Polecamy ją wielbicielom melancholijnych obyczajówek, bez elementu zaskoczenia, a za to z kilkoma życiowymi prawdami.
„Ewangelia według Jezusa Chrystusa” Jose Saramago, portugalskiego Noblisty, to książka, która wzbudziła wiele kontrowersji. Dyskusji poddałyśmy sposób, w jaki przedstawione zostało ziemskie życie Jezusa, jako normalnego człowieka, niezupełnie zdesakralizowane, ale również nie do końca święte.
    Warto dodać, iż istotną rolę w powieści odgrywa postać narratora. Z jednej strony przedstawia on dzieje głównego bohatera oraz jego najbliższych, z drugiej - nieustannie pokazuje siebie. Wtrąca się w tok opowieści, dopowiada, komentuje, wprowadza dygresje. Barwny język, którym się posługuje i brak dystansu do odbiorcy czyni z niego gawędziarza, przez co książkę czyta się dużo łatwiej.
    To, co podobało nam  się w tej książce, to zwrócenie uwagi na fakty, które w Biblii są pomijane. Kto by opisywał w Ewangeliach na przykład relacje między Marią a Józefem, takie "przyziemne" sprawy, jak rzezie zwierząt w celu oczyszczenia ciała. Wiele razy książka zmusza do zastanowienia. Bardzo mocno poruszona jest na przykład kwestia winy w odniesieniu do rzezi niewiniątek dokonanej przez Heroda. Z wielkim zainteresowaniem czytałyśmy rozważania na temat wolnej woli. Bo przecież człowiek, jak pisze Saramago, gdyby nie miał wolnej woli, nie mógłby być ukarany po śmierci za coś, na co nie miał wpływu. Te i wiele innych rozważań powodują, że warto tę książkę przeczytać, choć jest to trudna pozycja, wymagająca skupienia. Polecamy!.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 30 maja o godz. 13.