Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Majowe spotkanie DKK

   


„Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 30 maja 2016 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział 9 pań. Tematem do dyskusji były  dwie książki „Szeptucha” Iwony Menzel oraz  „Dziewczyny z Powstania” Anny Herbich.

 

        „Szeptucha” to kolejna powieść w dorobku literackim Iwony Menzel. Jeśli chodzi jednak o nas, jest naszą pierwszą stycznością z twórczością autorki. To lekka  i klimatyczna opowieść o Podlasiu, której fabuła  zauroczyła większość z nas - klubowiczek. Autorka stworzyła magiczną powieść, pełną bohaterów z krwi i kości, ciekawych historii zwykłych ludzi oraz ludowych wierzeń i zabobonów. Opisana przez nią wieś Waniuszki ma swój niesamowity urok. Mieszkający tam ludzie są prości, znają własne obowiązki i swoje miejsce. Nie wszystko jest jednak piękne i proste, a w wręcz odwrotnie. "Szeptucha" dzięki mnogości postaci i akcji dziejącej się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ukazuje zmiany zachodzące nie tylko w samym wyglądzie polskiej wsi, ale także
w zachowaniu ludzi oraz ich sposobie myślenia. Jest to książka, w której następuje zderzenie "starego" z "nowym", i tylko czas pokaże, jakie zmiany okażą się korzystne. Lekki i przystępny język, spora dawka humoru, sięgnięcie do specyficznego słownictwa podlaskiej gwary, tajemnica magii ziół, modlitwy, piękne, realistyczne opisy przyrody i świetnie nakreśleni bohaterowie to niewątpliwe atuty książki, które zgodnie wymieniały  uczestniczki spotkania.  Minusem jest brak brak podziału na rozdziały, co utrudnia czytanie.
"Szeptucha" to słodko-gorzka powieść obyczajowa w folklorystycznym klimacie, którą polecamy  nie tylko miłośniczkom literatury obyczajowej!

    „Dziewczyny z Powstania” Anny Herbich to książka, obok której nie można przejść obojętnie.  Chociaż dotyczy tematu tak znanego, wielokrotnie opisywanego jak Powstanie Warszawskie, jest nie tylko ciekawa, ale naprawdę poruszająca. To zapis wspomnień jedenastu kobiet, które opowiadają o piekle Powstania, o ideałach ważniejszych niż życie, o wojnie, która wyzwala z ludzi wszystko co najlepsze i wszystko, co najgorsze. O nadziei, która zmieniła się w rozpacz. Większość z nich cudem uniknęła śmierci. Jedenaście kobiet, uczestniczek Powstania, jedenaście historii zupełnie różnych, ale opowiedzianych z pełnym autentyzmem. I w każdej niesamowite emocje.  „Dziewczyny z Powstania” opowiadają także o cenie, jaką za walkę z okupantem płacili cywilni mieszkańcy Warszawy bezpośrednio  w trakcie  jak i po upadku Powstania.
Książkę czyta się niesamowicie szybko. Całość urozmaicają fotografie opisywanych postaci. Autorka postanowiła swoją powieścią ukazać, jaką rolę w Powstaniu odegrały kobiety, które dość często są pomijane w tego typu publikacjach. Lektura tej książki to niezapomniana lekcja „prawdziwej historii”, po którą trzeba sięgnąć. Polecamy!
    Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 27 czerwca o godz. 13.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk