Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czerwcowe spotkanie DKK w Kurzelowie

 

 
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

Dnia 3.06.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK w Kurzelowie, na które przybyło 5 pań. Omawiałyśmy książkę Sarah Quigley pt. „Dyrygent”.

     Powieść nowozelandzkiej autorki Sarah Quigley pt. ”Dyrygent” opowiada o tragedii oblężonego Leningradu, widzianej oczami muzyków i kompozytora Dymitra Szostakowicza. Przejmujący obraz głodującego, umierającego miasta pozbawionego pomocy i jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa, nakłada się na trudne losy muzyków żyjących i próbujących tworzyć pomimo przeciwności.

     Oderwany od rzeczywistości i skupiony na komponowaniu kolejnej symfonii Dymitr nie chce opuszczać bombardowanego Leningradu, gdyż odgłosy wojny są dla niego inspiracją muzyczną. Władze, ignorując śmierć tysięcy obywateli, oczekują dzieła, które będzie podnosić morale tych, co ledwie żyją.

     Jedyna w mieście orkiestra składająca się z chorych, mdlejących muzyków, ma wykonać transmitowaną przez radio VII Symfonię Leningradzką, żeby pokazać, że miasto żyje i walczy. Wyczerpany kompozytor ostatkiem sił kończy dzieło, ale przygotowania do koncertu z oblężonego miasta są dla wielu zbyt męczące.

     "Dyrygent" to powieść wzruszająca, nieco melancholijna i przejmująco smutna. Mimo że akcja nie płynie tu szybko, gdyż autorka skupia się przede wszystkim na wewnętrznych przeżyciach bohaterów, trudno oderwać się od lektury. Interesujące są i bieżące losy postaci, i ukazana w retrospekcjach przeszłość, która sięga aż do czasy dzieciństwa dojrzałych ludzi. Głównymi bohaterami są muzycy żyjący w przedwojennym i wojennym Leningradzie. To przede wszystkim wybitny kompozytor Szostakowicz i jego rodzina, tytułowy dyrygent Eliasberg oraz ich wspólny znajomy Nikołaj, ojciec utalentowanej muzycznie małej Soni.

     Życie tych ludzi aż kipi od różnych emocji, związanych i z pracą zawodową, i z życiem osobistym. Na tym tle szczególnie wyróżniają się niespełnione nadzieje i samotność tytułowego bohatera, mężczyzny zakompleksionego, zamkniętego w sobie, nieśmiałego, który pod wpływem wojennych doświadczeń przeżywa wewnętrzną przemianę.

     Ciekawie pokazany jest też trudny, wybuchowy charakter Szostakiewicza, artysty destrukcyjnie działającego na własną rodzinę, pełnego sprzeczności i wielkich uniesień. Bardzo poruszająca okazuje się sylwetka wdowca Nikołaja, zwłaszcza jego rodzicielskie uczucia do dziewięcioletniej córeczki, która wciąż przypomina mu zmarłą żonę. Blokada Leningradu i wynikające z tego konsekwencje wywracają życie tego bohatera do góry nogami i niezwykle poruszają czytelnika. Całość czyta się niespiesznie, ale z jakimś magnetycznym przyciąganiem, które sprawia, że kolejne strony odwraca się z zaciekawieniem, chcąc poznać dalsze losy bohaterów. Atmosfera bywa przytłaczająca, co doskonale współgra z treścią - zamkniętym miastem, które powoli umiera, ale nie chce się poddać.

     Polecamy przede wszystkim miłośnikom niebanalnych historii. Mimo iż blokadzie Leningradu poświęcono wiele dokumentalnych i fabularnych utworów, "Dyrygent" wyróżnia się na ich tle niepowtarzalnym klimatem i oryginalnymi postaciami.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk