SPOTKANIE DKK W KURZELOWIE

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

W dniu 27.09.2016r. w Bibliotece Publicznej w Kurzelowie odbyło się powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięły w nim udział 4 panie. Tematem dyskusji były dwie książki „Spadkobiercy” Kai Hart Hemmings oraz „Ślad na piasku” Zoe Ferraris.

„Spadkobiercy” to książka, która porusza trudną tematykę w beztroskim miejscu. Hawaje, gorąca plaża, słońce, morze i wyjątkowe miejsce. Niestety nie dla głównego bohatera Matta Kinga, spadkobiercy wielkiej fortuny. Jego życie wywraca się zupełnie, gdy jego żona na skutek wypadku zapada w śpiączkę. Matt teraz nie tylko musi poradzić sobie z traumą jaką przeżywa, ale także zająć się wychowaniem dorastającej Scottie i nastoletniej Alex. Dodatkowo odkrywa tajemnicę Joanie, która zmieni wszystko.
    Autorka w ciekawy sposób skontrastowała idealne miejsce akcji z ciężką tematyką i przygnębiającymi wydarzeniami. W ten sposób uwypukliła trudne przeżycia Matta, starającego się być przykładnym ojcem i jednocześnie zrozumieć jaka była naprawdę jego żona.
    Książka z pewnością prowokuje nas do przemyśleń. Czy naprawdę znamy innych ludzi, zwłaszcza tych bliskich? Czy znamy ich marzenia? Czy to, że jesteśmy z kimś blisko, oznacza, że mamy monopol na jego odczucia? Czy czasami zapominamy, że trzeba dużo samozaparcia i uwagi aby poznać tę drugą osobę i uznać, że wiemy o niej wszystko.
     Powieść mimo wielu dobrych recenzji nie wywarła na nas wielkiego wrażenia. Zamiast rewelacyjnej powieści, otrzymaliśmy lekką, gorzko-słodką historię, która momentami nas nużyła.
„Ślad na piasku” to kryminał, którego głównymi bohaterami są Najir, przewodnik pustynny i Katja, świetnie wykształcona dziewczyna w wieku 28 lat, która uchodzi za starą pannę i jeszcze za zgodą swojego ojca pracuje
w laboratorium kryminalistyki. Oboje zostają wplątani w sprawę zaginięcia Nuf, młodziutkiej dziewczyny z zamożnej rodziny. Dla czytelnika obytego z kryminałem, powieść ta stanowi ciekawą odmianę. Jak prowadzić śledztwo, jeśli nie można porozmawiać z żadną kobietą? Jak zbierać dowody, żeby policja religijna nie pomyślała, że robimy coś podejrzanego? I co robić, gdy okaże się, że zniknięcie Nuf może być zamieszany ktoś z jej rodziny? Intryga jest zgrabnie prowadzona i do samego końca trudno domyślić się, jakie będzie rozwiązanie zagadki. Bardzo udany kryminał z zaskakującym tłem, uchylający nieco zasłonę odgradzającą nas od tajemniczego świata najbardziej fundamentalistycznego kraju arabskiego. Jest to pasjonujący raport o pozycji kobiet w arabskim społeczeństwie, nie przesadzony, pozbawiony ocen, a mimo to bardzo sugestywny. I choć wiele zwyczajów z tamtego regionu nie jest dla nas nowością, to sposób, w jaki tamtejsze kobiety radzą sobie z panującymi regułami, by mimo tradycji realizować się w pracy, uczyć się, sprawia,
że książka wciąga.