Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

   

colage_listopad_2016.jpg

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

 

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki  

  

  W dniu 28 listopada 2016r. odbyło się spotkanie DKK działającego przy Bibliotece Publicznej we Włoszczowie. Wzięło w nim udział 10 klubowiczek. Dołączyła do nas kolejna miłośniczka książek.

  Tym razem dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek Małgorzaty Szejnert „My właściciele Teksasu” oraz Alyson Richman „Wojenna narzeczona”.

„My, właściciele Teksasu” to wybór reportaży Małgorzaty Szejnert z lat 1969-79, publikowanych wówczas na łamach „Polityki” i „Literatury”. W 17 opowieściach autorka z niepozornych wydarzeń i drobnych sytuacji kreśli wielowymiarową panoramę PRL-u. Opowiada o skleposzejn.jpgwych z Supersamu, robotnikach z Ursusa, głównym architekcie „wyspy szczęścia” i wielu innych zwyczajnych niezwyczajnych bohaterach PRL-u. Historie bohaterów są mniej lub bardziej ciekawe, niektóre mocno zapadają w pamięć, inne wylatują z niej niemal bezpowrotnie, zależnie od wrażliwości i naszego zaangażowania w "przeżywanie" cudzego życia. Największych wzruszeń dostarczył nam reportaż, „Jeśli się odnajdziemy to cudownie” przedstawiająca kulisy „eksperymentu adopcyjnego” Marii Łopatkowej. „My, właściciele Teksasu” to o tyle cenna pozycja, że opowiada z tamtej perspektywy. I nie o polityce. Nie o plenarnych zebraniach, wyznaczaniu celów na następną pięciolatkę. Mówi o szczegółach. Co ważne, autorka nikogo tu nie ocenia, czytelnikom pozwala wyciągnąć wnioski. Jest to książka zdecydowanie nie tylko dla miłośników opowieści z PRL-u. Polecamy!

Historie z wojną w tle zawsze mocno dotykają nasze serca. Ogrom przemocy, cierpienia i śmierci porusza. A druga wojna światowa wstrząsnęła światem chyba w największym stopniu. Wszystko za sprawą obozów zagłady. I po ten wątek sięga Alysin Richman w woj.jpg„Wojennej narzeczonej”. Nie jest to pozycja stricte historyczna, lecz łączy fikcję literacką z autentycznymi wydarzeniami. Inspiracją do napisania powieści była pewna anegdota o weselu, podczas którego dziadek narzeczonego i babcia narzeczonej zorientowali się, że przed wybuchem drugiej wojny światowej byli małżeństwem. Pisarka wykorzystała ten motyw i stworzyła piękną historię miłości, jaka połączyła Josefa i Lenkę. Ich szczęście przerywa jednak wojna.
To jednak nie wszystko – obok wątku rozłąki równie ważne jest to, że książka opowiada o losach artystki, która wykorzystuje swój talent, by przetrwać w obozie koncentracyjnym. Pierwowzorem Lenki była Dina Gottliebova, której kunszt malarski przypadkiem odkrył pewien esesman i który to kunszt doceniał sam doktor Mengele. Także wiele innych postaci ma swoje odpowiedniki w rzeczywistości. „Wojenna narzeczona”
to poruszająca i wzruszająca opowieść nie tylko o miłości, o rozstaniu i tęsknocie, a także  o holokauście i walce o ludzką godność w miejscach, gdzie ta godność była poniewierana. Książkę polecamy każdemu, kto lubi dobrą powieść obyczajową z historią w tle.

                     Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 28 grudnia 2016r.


       

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk