Spotkanie DKK w Kurzelowie

logo dkkk

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

Ostatnie spotkanie dkk w 2016 roku odbyło się 27 grudnia i poświęcone było książce pt: „ Cztery drogi” Tommi Kinnunen. Na spotkanie przybyły 3 panie.

Cztery drogi to proza nawiązująca do epickiej tradycji XIXw, obrazującej trud codziennego życia, wysiłku człowieka w przełamywaniu przeciwieństw losu. Przedstawione zostały dzieje rodziny w różnym czasie na przestrzeni lat 1895-1996, która staje się wielobarwną opowieścią. Forma na którą zdecydował się autor wspaniale buduje napięcie powieści i przykuwa uwagę czytelnika aż do ostatniej strony. Maria jest silną, niezależną kobietą. Od lat przyjmuje porody chłopek. Lahja, córka Marii, siłę charakteru i potrzebę niezależności odziedziczyła po matce, jednak w przeciwieństwie do niej, nie wyobraża sobie życia bez mężczyzny u boku. Wychodzi za Onniego, który wydaje się być idealnym. Mężczyzna ma jednak tajemnicę, która w końcu zmusza go do szukania szczęścia poza rodziną.

Książka ta wydaje się idealnym przykładem zwykłej, a jednocześnie niezwykłej sagi rodzinnej. Z jednej strony mamy tajemnicę, która paraliżuje życie rodzinne. Z drugiej wszystko jest takie oszczędne i minimalistyczne, skandynawskie. Język jest prosty, ale nie pospolity, który daje czytelnikowi możliwość wielowymiarowej analizy wydarzeń. Podzielona na cztery części książka ukazuje jak bardzo odmienne mogą być punkty widzenia bohaterów. Wydarzenia opisywane z perspektywy wielopokoleniowej rodziny zazębiają się i tworzą unikatowy obraz świata.

Cztery drogi to wzruszająca, mocna powieść o wytrwałych kobietach. Cztery różne narracje, piękny język, fascynujące losy bohaterów tworzą harmonijną, kunsztowną i zachwycającą całość.