Styczniowe spotkanie DKK

Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                          w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W czwartek 25 stycznia 2018 r. spotkały się klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki, aby omówić kolejne pozycje książkowe. Tym razem tematów do dyskusji dostarczyła powieść Armando Lucasa Correi „Niemka” oraz książka Maggie O' Farrell „Ona pierwsza”.

niemka

10 klubowiczek zastanawiało się, czy powieści poruszające temat II wojny światowej mogą nas jeszcze zaskoczyć. Okazało się, że tak. Armando Lucasa Correi hiszpański dziennikarz, znalazł sposób na to, aby kolejny raz przypomnieć o dramacie i zagładzie narodu żydowskiego. Co uderzające, choć autor opowiada o losach żydowskich uchodźców, to w książce ani razu nie pada słowo Żyd. Nie pojawia się też nazwisko Adolfa Hitlera. Słowa Holocaust też nie ma. Mimo to, a właśnie może właśnie dlatego, cała historia jest tak bardzo sugestywna i poruszająca, bo opowiedziana oczami dwunastoletniej dziewczynki. Fabuła koncentruje się wokół historycznego rejsu transatlantyku St. Louis zmierzającego na Kubę z prawie tysiącem Żydów na pokładzie. Jednak na kubański ląd zeszła zaledwie garstka, bowiem rząd Kuby odmówił przyjęcia uchodźców. Nadając bardziej uniwersalną wartość tej powieści można stwierdziłyśmy, że książka ta prezentuje problem uchodźców ogółem, także tych współczesnych. „Niemka” to niezwykła książka, która powinna trafić w gusta zarówno młodego jak i starszego odbiorcy. Jeżeli ktoś szuka lektury, która od początku wciąga czytelnika w świat bohaterów, polecamy!

ona

Również książka Maggie O`Farrell „Ona pierwsza” otrzymała wiele pozytywnych ocen. Przede wszystkim to powieść o kobietach, lecz nie jedynie dla nich. Autorka stworzyła powieść, w której przeplatają się historie dwóch kobiet, mające wspólne elementy. I właśnie te wspólne czynniki są najbardziej zastanawiające i interesujące. Plusy książki to ciekawa fabuła, która wciąga i fascynuje. Dodatkowo sposób narracji - zagadkowy ton narratora, który opowiada obie historie, nie zdradzając w żaden sposób tego, w jaki sposób połączone są obie bohaterki - Lexi z Eliną. „Ona pierwsza” to lektura pełna wrażeń i zaskakujących zwrotów akcji. Historie dwóch bohaterek niesamowicie wciągają i nie pozwalają oderwać się od lektury aż do finału, zaskakującego trójkąta, którego nikt nie jest świadomy, bowiem jeden z jego wierzchołków ginie gdzieś w przeszłości, która jednak wcale nie przeminęła z wiatrem historii. Polecamy!

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 22 lutego 2018r.