Spotkanie DKK

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

Jedenaście osób wzięło udział w ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie w dniu 24 lutego 2018r. Tematem rozważań były książki: "Ręka Flauberta" Renaty Lis oraz „Pani Stefa” Magdaleny Kicińskiej.

reka

"Ręka Flauberta" to doskonale napisana biografia wielkiego powieściopisarza francuskiego Gustawa Flauberta. Autorka korzystając z dzienników i listów pozostawionych przez pisarza bardzo szczegółowo kreśli czytelnikowi obraz epoki, w której żył i tworzył artysta. Flaubert dorastał w specyficznym domu, gdzie jadalnia sąsiadowała z prosektorium. Dzieciństwo oraz śmierć trzech ważnych osób w życiu pisarza - ojca, siostry i przyjaciela- miało wpływ na całe jego życie i twórczość .Czytelniczki stwierdziły, że książkę czyta się dobrze, ale wymaga skupienia i uwagi. Paniom podobało się podejście autorki do książki biograficznej, która nie zawiera samych suchych faktów i dat. W książce Renaty Lis znajdziemy bowiem opowieść o miłości, śmierci i życiu wielkiego pisarza. Bardzo pomocne podczas czytania lektury okazało się dołączone do książki kalendarium życia Flauberta, szczególnie przydatne, gdy po przerwie w lekturze chcemy do niej powrócić

stefa

"Pani Stefa” to reportaż biograficzny Magdaleny Kicińskiej o Stefanii Wilczyńskiej, współpracowniczce Janusza Korczaka. O poświęceniu Korczaka, któremu Niemcy mieli zaoferować możliwość uratowania się, napisano setki stronic. A kto wie o poświęceniu pani Stefy? Nikt o tym nie mówi, nikt o tym nie pisał. Dopiero Magdalena Kicińska podjęła się tytanicznej pracy wydobycia pani Stefy z niepamięci. Składa skrawki wspomnień w nadal dziurawą, ale w miarę możliwie spójną całość. Kicińska odtworzyła jej życie, docierając nie tylko do archiwów, ale także (a może przede wszystkim) do byłych wychowanków domu dziecka przy Krochmalnej, dziś już leciwych mężczyzn, którym udało się przetrwać wojnę i wyjechać do Izraela. Ze źródeł wyłania się obraz znakomitej organizatorki, bez której Janusz Korczak nie poradziłby sobie z prowadzeniem Domu Sierot. Obraz kobiety bezgranicznie oddanej pracy z sierotami, kobiety niezwykle silnej, ale także nękanej wątpliwościami, czy jej praca oraz życie mają sens. Lektura "Pani Stefy" to także okazja do skonfrontowania się z aktualnością idei wychowawczych Korczaka i Wilczyńskiej.

Książki „Ręka Flauberta" i „Pani Stefa” polecamy wszystkim, którzy lubią powieści biograficzne. Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 22 marca 2018 r.