Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie DKK

nprczLogo DKK 170x170InstytutK

dkkmaj2018

dkkmaj2018
                  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                                 w dniu 24 maja 2018 r.

 

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

 Dziewięć osób wzięło udział w majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie. Tematem rozważań były książki: Magdaleny Grzebałkowskiej „1945. Wojna i pokój” oraz A. M. Homes „Ta książka uratuje ci życie”.

1945

1945

W naszym klubie reportaży czytaliśmy wiele, lecz do tej pory nie mieliśmy okazji czytać reportażu poświęconego II wojnie światowej. Książka Magdaleny Grzebałkowskiej „1945. Wojna i pokój” wywarła na nas ogromne wrażenie. Autorka stworzyła niezwykle poruszające i wciągające reportaże. Najważniejszym przekazem stała się prawda o niebywałej złożoności wojny. Książka składa się z dwunastu reportaży, skupiających się głównie na życiu na tzw. ziemiach odzyskanych i w większych miastach – Warszawie i Wrocławiu. Autorka opowiada m.in. o szabrze, który stał się wtedy łatwym i szybkim źródłem zarobku, często nieuznawanym za coś zdrożnego, a także o przesiedleniach i stojących za nimi dramatach. Jej opisy są tak sugestywne, że na plecach czuje się chłód lutowych wiatrów albo zapach odmarzającej ziemi, na której topnieje jeszcze śnieg. Najwięcej zasług w budowaniu klimatu książki mają chyba ówczesne ogłoszenia z gazet, które autorka zamieściła przed każdym rozdziałem. Czasami mówią one więcej o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Warszawy, Krakowa czy Łodzi, niż same reportaże. Poszczególne części są także uzupełniane przez wiele zdjęć, podkreślających dodatkowo tragizm opisywanych historii. W książce znajdują się m.in. fotografie przedstawiające ruiny Warszawy, ludzi mieszkających tam w na wpół zburzonych budynkach czy koczujących na ziemiach odzyskanych. Zachęcamy do lektury, naprawdę warto przeczytać!

taksiazka

taksiazka

O ile, książka M. Grzybałkowskiej zebrała „same pochwały” wartościowej lektury, o tyle książka A. M. Homes o zawrotnym tytule „Ta książka uratuje ci życie” wywołała już skrajne opinie, a idąc tropem mataforystycznego tytułu, „nie uratowała” życia żadnej z klubowiczek, nie wpłynęła na odnajdywanie własnego szczęścia. Ciężko powiedzieć o czym jest, ze względu na jej surrealistyczną fabułę. Trochę o wszystkim, a trochę o niczym. Jest trochę dobra, a trochę zła. Trochę nudna, a trochę wciągająca. Nie daje się jednoznacznie ocenić, ale sprawia, że zapada silnie w pamięć i składnia do przemyśleń trochę nad swoim życiem, a trochę nad życiem bohatera - Richarda. Książka A.M. Homes zapewnia rozrywkę na całkiem przyzwoitym poziomie i miło spędzony czas, ale nic poza tym. Choć jest to zdecydowanie pozycja charakterystyczna, to mimo wszelkich starań – niekoniecznie wybitna. Zachęcamy jednak do jej przeczytania i samodzielnej oceny.

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk