Spotkanie DKK

logokwiecien0506

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                         w dniu 29 kwietnia 2019 r.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W kwietniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki udział wzięło 11 klubowiczek, które podzieliło się swoimi refleksjami po przeczytaniu książki Jerzego Chociłowskiego „Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”.

niezwykle

Autor przeniósł nas w czasy międzywojnia, gdzie królowała kołtuńska moralność, a kobiety nie miały łatwego życia, szczególnie te, które próbowały coś zmienić w postrzeganiu praw kobiet, które wyróżniały się z tłumu, które nie godziły się na narzucane im wzorce postępowania, na dyskryminacje. Były oceniane, często kochane i szykanowane. Z tym większym zainteresowaniem czytałyśmy książkę, która przypomina te przedstawicielki płci pięknej, które mimo narzucanych im ograniczeń i codziennych kłopotów, rozwijały swoje talenty, realizowały się zawodowo, spełniały swoje marzenia, próbowały żyć bez zważania na konwenanse, wychodziły wyzwaniom naprzeciw, miały ogromny hart ducha i nie poddawały się przeciwnościom losu. Autor zamieścił portret 30 kobiet, w tym pisarek, malarek, poetek, sportsmenek, śpiewaczek operowych, kobiet zaangażowanych politycznie i w świat nauki. Wśród, krótkich rozdziałów znajdziemy zarys sylwetek takich znanych postaci jak Maria Curie-Skłodowska, Zofia Kossak, Zula Pogorzelska, Zofia Nałkowska, Jadwiga Beck, Aleksandra Piłsudska, Wiktoria Kawecka, Maria Morska czy Halina Konopacka. Są tu też portrety wielkich kobiet, które przez wojenne zawieruchy, PRL zostały zapomniane takie jak np. Lucyna Messal, która czarowała swoim głosem w operach, operetkach i rewiach, Maria Morska związana z warszawskimi poetami takimi jak Lechoń, Tuwim czy Wierzyński.

Kilkukartkowe mini-biografie kilkudziesięciu niezwykłych kobiet Drugiej Rzeczypospolitej to lektura ciekawa, ale pozostawiająca niedosyt, bo o tak wyjątkowych i niestereotypowych przedstawicielkach płci pięknej można by czytać i czytać w nieskończoność. Polecamy!