Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie DKK w Kurzelowie

instytut new


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

Dnia 30.04.2019r. w Filii Biblioteki Publicznej w Kurzelowie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji wzięły udział 4 klubowiczki. Tym razem omawiałyśmy książki pt: „ Nie mówcie, że nie mamy nikogo” Madeleine Thien oraz „Dygot” Jakuba Małeckiego.

„Nie mówcie, że nie mamy nikogo” to powieść o przeżywaniu i rozumieniu historii dwudziestowiecznych Chin, masakry na Tiananmen, rewolucji kulturalnej i tego, co ją poprzedzało, polityki Mao Zedonga, wydarzeń po jego śmierci w 1976r., a także codziennego życia w okresie rewolucji. Wszystko to poznajemy przez pryzmat historii trojga przyjaciół: Zhuli, Wróbla i Kaia. To ich losom przyglądamy się przez kolejne lata. W ich rozmowach, zmaganiach i poszukiwaniach własnego miejsca odbijają się dramatyczne wydarzenia. Wszyscy troje są muzykami i nie pozostaje to bez wpływu na tematy rozmów i perspektywę jaką przyjmują w postrzeganiu rzeczywistości.

Jest to wzruszająca oraz emocjonująca powieść, napisana ciekawym stylem i pięknym językiem, która porusza na s do głębi i zmusza do refleksji. Opowiada dzieje prawdziwej miłości, ujawnia gorycz zmarnowanego talentu i niewykorzystanych szans. To również doskonała podróż w przeszłość, opowieść o zwykłych ludziach rzuconych w wir historii, traktat o miłości do bliźnich i sztuki i o poświęceniu.

„Dygot” to saga rodzinna, której akcja dzieje się na wielkopolskiej wsi i w Poznaniu od lat 30 XX wieku aż do 2004r. Straszliwe przekleństwo i cygańska przepowiednia- świat bohaterów zanurzony jest w realizmie magicznym. Cała historia przedstawia walkę z własnym życiem, które staje się próbą oszukania rzeczywistości. Emilia i Wiktor tworzą niezwykła parę. Oboje są dotknięci klątwą, oboje cierpią z powodu swojego wyglądu. Wiktor jest szykanowany i doświadcza nienawiści od dzieciństwa. Emilia z kolei cierpi w duchu, ponieważ nigdy nie pogodziła się do końca ze swoim okaleczonym ciałem. Oboje nie są pewni swoich uczuć i miotają się między tym co rzeczywiste, a tym co w marzeniach.

Książka ta jest niesamowita – mroczna, tajemnicza i zaskakująca. Nie należy ona do powieści łatwych, ale czyta się ją z zainteresowaniem. To historia, która dzieje się na przestrzeni kilku pokoleń. Widać jak zmieniają się czasy i wartości. To także pokazanie inności, która dawniej, zwłaszcza na prowincjach, była wytykana palcami, przeklinana, uznawana za wcielenie zła. Wywołuje ona emocje, wstrząsa, stawia pytania oraz ukazuje kruchość życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk