Spotkanie autorskie z Rafałem Podrazą

22 stycznia 2014 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie autorskie zorganizowane przy współudziale WBP w Kielcach oraz Instytutu Książki w ramach realizacji projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Udział w nim wzięło około 30 osób, w tym klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki z Dobromierza i Włoszczowy.

Gościem biblioteki był Rafał Podraza, dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek. Cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, badacz losów rodziny Kossaków. Popularność przyniosła mu książka Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec. Opracował i przygotował do druku nieznane dotąd książki pisarki: Z pamiętnika niemłodej już mężatki, Moja siostra poetka, zapiski wojenne Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Wojnę szatan spłodził.

Atmosfera spotkania była bardzo swobodna i sympatyczna. Nie mogło być inaczej, skoro głównym jego tematem była Pierwsza Dama Polskiej Satyry – Magdalena Samozwaniec. Było literacko (bo o literaturze), satyrycznie (bo dowcipy i anegdoty autor sypał jak z rękawa), rodzinnie (bo wiele dowiedzieliśmy się o koligacjach rodzinnych...z rodziną Kossaków) i w ogóle sympatycznie i ciekawie (bo takim też człowiekiem okazał się sam Rafał Podraza)– sympatyczny i ciekawy.
Z pasją snuł opowieści nie tylko o Magdalenie - najmłodszej córce Wojciecha Kossaka, ale także o jej starszej siostrze Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Opowieści związane z bujnym życiem pisarki, jak i nieznane ciekawostki z życia samej rodziny Kossaków, autor często uzupełniał o dodatkowe fakty. Nie zabrakło też przesmacznych anegdotek rodzinnych: o Tatce - wybitnym malarzu Wojciechu Kossaku; o siostrze Lilce, czyli Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej; o Mamidle, czyli mamie. O kolejnych mężach, dziewczęcych psikusach, emancypacji, o urokach i mrokach małżeństwa …... i rocznicy ślubu z popisowym daniem – pieczoną kaczką.

Zdarzały się jednak momenty, kiedy do śmiechu nam nie było. Szczególnie drastyczny wątek dotyczył córki Samozwaniec, Teresy Starzewskiej. Po drugiej wojnie światowej została ona wykluczona z rodziny, a sama pisarka zerwała z nią kontakt i pozbawiła ją spadku. Zainteresowanych przyczyną „wyklęcia” córki, a także innymi faktami z życia Magdaleny Samozwaniec odsyłamy do lektury książek Rafała Podrazy, w tym ostatniej jego publikacji Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec . Książka ta to nie tylko kopalnia wiedzy o pisarce, która przez całe życie piórem walczyła z hipokryzją, zakłamaniem i kołtuństwem, to także parada wielkich nazwisk i próba ocalenia od zapomnienia dawnego świata.

Kolejną bohaterka spotkania, o której opowiadał pan Rafał Podraza, była Helena Majdaniec. Wielka gwiazda polskiego big-beatu. Stawiana w jednym rzędzie z Adą Rusowicz, Kasią Sobczyk i Karin Stanek. Nazywana "królową twista". Mająca na swoim koncie takie przeboje jak: "Rudy rydz", "Zakochani są wśród nas", "Jutro będzie dobry dzień" czy "Czarny Ali Baba". Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. jaka była prawdziwa Helena Majdaniec oraz dlaczego w momencie największej popularności wyjechała do Francji, co było jej największym sukcesem, a co tragedią. Na te i inne pytania związane z życiem Heleny Majdaniec znajdziemy odpowiedź w książce Rafała Podraza Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień.

Spotkanie z Rafałem Podrazą trwało ponad 2 godziny, a po jego zakończeniu czytelnicy ustawili się w kolejce po książki z autografem autora oraz pamiątkowe zdjęcie.