Spotkanie autorskie z Panią Martą Fox

W poniedziałek 26 października 2015r. o godz. 17 w Domu Kultury we Włoszczowie odbyło się spotkanie autorskie z Panią Martą Fox, poetką, eseistką, dziennikarką oraz autorką ponad 40 książek dla młodzieży i dorosłych.

Organizatorem była Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju oraz  Biblioteka Publiczna we Włoszczowie.
    Na wieczór z pisarką przyszło tak dużo osób, że organizatorzy spotkania musieli zmienić salę na większą. Już od pierwszych chwil zapanowała  przemiła atmosfera, autorka opowiadała czytelnikom o życiu osobistym, ciepło wspominała swoje lata dzieciństwa, a wspaniałe poczucie humoru sprawiło, że uczestnicy spotkania z wielką uwagą chłonęli Jej słowa.
Zanim zaczęła pisać, zajmowała się różnymi rzeczami - pracowała jako nauczycielka języka polskiego, bibliotekarz, dziennikarz, a także kierownik literacki w teatrze. Debiutowała, jak sama podkreśla, stosunkowo późno. Pierwsze opowiadanie  pt. „Gra” napisała w roku 1989, w sylwestrowy wieczór. Wysłała go na konkurs i zdobyła główną nagrodę. To dało początek jej twórczości. Swoje pierwsze cztery książki Pani Fox napisała przy kuchennym stole, zamykając się wieczorami w kuchni i gotując obiad na następny dzień. Jak twierdzi sama autorka „kuchnia była dla niej azylem, do którego członkom rodziny po 22:00 nie można było wchodzić”.
Od zawsze pisarka chciała współpracować z Wydawnictwem Literackim i przyszedł taki dzień, kiedy same wydawnictwo odezwało się do autorki, że jest zainteresowane wydaniem jej książki. Pierwszą książką, jaką wydała w Wydawnictwie Literackim była „Kobieta zaklęta w kamień”, o Emilii, pisarce, która dowiaduje się, że jest chora na bardzo rzadką chorobę dotykającą tylko kobiety. Od tego momentu bohaterka zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie i naprawić relacje rodzinne.
Kolejną ważną książką dla Pani Marty jest „Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych”.Jest to jedna z najbardziej osobistych książek pisarki, w której opisuje tajemnice swojego dzieciństwa, rodzinę, historię ojca, dzieci oraz pasję, jaką jest pisanie. Pani Marta Fox napisała także inną  biograficzną książkę pt. „Autoportret z lisiczką”,  której fragmenty mogliśmy wysłuchać.
Pisarka wspomniała także o ważnej w jej twórczości książce „Coraz mniej milczenia. O dramatach dzieciństwa bez tabu.” Była to pierwsza książka przedstawiająca prawdziwe historie ludzi, którzy w dzieciństwie byli molestowani, poniżani, bici, katowani. W 2004 roku  otrzymała  za nią Złoty Telefon – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii” – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę.  Warto dodać, że Pani Marta Fox była pierwszą pisarką, która otrzymała tą nagrodę, ponieważ jako pierwsza odważyła się przełamać barierę milczenia i głośno mówić o tematach tabu.
Powieści, które Marta Fox pisze dla młodzieży  cieszą się ogromnym zainteresowaniem i często stają się bestsellerami. Należy wspomnieć o  m.in.  „Paulina.doc”, „Agaton – Gagaton”,  „Niebo z widokiem na niebo”, „Karolina XL”, „Iza anorektyczka”, „Iza buntowniczka”,  „Paulina  w orbicie kotów”, „Zołzunie”.
Na spotkaniu Pani Marta przeczytała także  kilka swoich  wierszy. Wszyscy byli zachwyceni osobowością pani Fox, jej serdecznością, otwartością na problemy nie tylko młodych ludzi.
Na zakończenie spotkania Pani Marta Fox podpisała czytelnikom książki i odbyła z każdym krótką rozmowę w kuluarach. Oczywiście nikt nie odmówił sobie zrobienia zdjęcia
z pisarką.  Nietuzinkowa osobowość pisarki i ciekawe poglądy zostawiły w pamięci zebranych trwały ślad. Dziękując za ciepłe spotkanie pełne pozytywnych emocji, dyrektor biblioteki pani Anna Adamczyk oraz  prezes Fundacji Centrum Edukacji dla Rozwoju pani Katarzyna Standerska  podziękowały serdecznie autorce za spotkanie, wręczając jej czerwoną różę św. Rity.
Wieczór autorski był częścią cyklu spotkań z pisarzami, realizowanego w ramach zadania publicznego promującego czytelnictwo pn. „A my czytamy!”, współfinansowanego ze środków Gminy Włoszczowa.