Spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszką

W czwartkowe popołudnie (20 października) w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się spotkanie z pisarką Grażyną Jeromin-Gałuszką. Jej debiutancka powieść „Złote nietoperze” otrzymała w 2007 r.  pierwszą nagrodę w konkursie literackim „Kolory życia”.

Ponadto napisała „Oczy Marzanny M.”, „Kobiety z Czerwonych Bagien”, „Nie zostawiaj mnie”, „Magnolia”, „Długie lato w Magnolii”, „Gdybyś mnie kochała”, „Bardzo długie przebudzenie”, „Złoty sen”.  Licznie przybyli czytelnicy i sympatycy książek autorki mieli nie bywałą przyjemność poznać  i rozmawiać z autorką poczytnych powieści. Swobodna rozmowa, otwarta na ludzi pisarka i sympatyczni uczestnicy  to klucz do udanego spotkania. Nie zabrakło ciekawych pytań, czasem o drobiazgi dotyczące ulubionych wątków i postaci, na które Pani Grażyna starała się udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że to jej syn przyczynił się do jej debiutu pisarskiego, a  tematy do powieści czerpie z życia. Stara się jednak nie opisywać bliskich. Nie lubi dużych miast, unika miejsc gwarnych. Ceni spokój i kontakt z naturą. Mieszka w maleńkiej wsi niedaleko Radomia, gdzie zajmuje się niewielkim gospodarstwem.
 Pytaliśmy także o inspiracje w  kreowaniu postaci kobiecych trudnych niepokornych, szalonych, po przejściach, ale i inteligentnych, mądrych życiowo, silnych, z charakterem.  Oczywiście nie sposób było nie zapytać o dalsze plany twórcze,  które z wielką uwagą będziemy śledzić. Pisarka zdradziła informację, że już wkrótce ukarze się jej kolejna powieść. I tak konwersacjom mogłoby nie być końca, gdyby nie konieczność powrotów. Mamy nadzieję, że to nie nasza ostatnia rozmowa z Panią Grażyną Jeromin-Gałuszką, gdyż z pewnością spotkamy się z nią w  jej wyjątkowych, pełnych życiowej mądrości powieściach.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach  „jesiennych spotkań w nowej bibliotece” zaplanowanych przez Fundację Centrum Edukacji dla Rozwoju w ramach zadania publicznego „A my czytamy – organizacja spotkań literackich upowszechniających czytelnictwo i działań promujących Bibliotekę Publiczną we Włoszczowie”, realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Włoszczowa.