Spotkanie autorskie z poetą Adamem Ochwanowskim

Wcolage_ochwanowski.jpg piątek, 2 grudnia, w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Ochwanowskim - pochodzącym ze Złotej Pińczowskiej poetą, działaczem kultury, autorem spektakli. Uczestniczyło w nim ponad 30 uczniów z włoszczowskich szkół ponadgimnazjalnych. Na spotkaniu obecny był również burmistrz gminy Włoszczowa – Grzegorz Dziubek.

Co to jest poezja? Z takim pytaniem poeta zwrócił się do młodzieży. Próby zdefiniowania pojęcia podjęła się Kasia Struska z I LO we Włoszczowie. W nagrodę otrzymała od autora tomik poezji z dedykacją.

Poezja jest oczywiście tajemnicą i jak każdą tajemnicę próbujemy ją zgłębić, dla mnie jako poety mottem przewodnim są słowa Władysława Broniewskiego: „Nie wiem, co  to  poez­ja, nie wiem, po  co  i  na  co... Wiem, że cza­sami ludzie czy­tają wier­sze i płaczą...” – objaśniał Adam Ochwanowski. Następnie zaprezentował fragment wiersza z antologii zatytułowanej "Pławienie koni”. Opowiedział również o swojej drodze twórczej, rozpoczętej ponad 40 lat temu.

Na koniec uczestnicy spotkania obejrzeli krótki film zatytułowany "Ponidzie na Ziemi…", który przyniósł im sporo wzruszeń. Zobaczyli bowiem piękne, ponidziańskie krajobrazy, w tle usłyszeli subtelną muzykę i wiersz Adama Ochwanowskiego recytowany przez znanego aktora Jerzego Trelę.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Biblioteki Publicznej i  Fundacji Centrum Edukacji dla Rozwoju pn. „A my czytamy”, przy wsparciu Gminy Włoszczowa.

Film http://poznajpolske.onet.pl/swietokrzyskie/ponidzie-na-ziemi-piekna-kraina-nad-nida/0p4sg