Notatka ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki we Włoszczowie w dniu 14.11.2013 r.

Spotkania Klubu DKK i program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

14 listopada   2013 r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowe po raz kolejny odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  Przyszło 9 pań. Tym razem sięgnęłyśmy po „Samotnych.pl” Barbary Kosmowskiej, laureatki wielu prestiżowych nagród literackich, znanej m. in. z takich powieści, jak: „Buba”, „Pozłacana rybka”, „Niebieski autobus”.

Żadna z nas nie spodziewała się, że ta mała, niepozorna książeczka, wywoła taką ożywioną dyskusję, zwłaszcza, że jest to lektura w dużej mierze kierowana do młodzieży. Jednak problem, który porusza dotyka każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu, bez względu na wiek, wykształcenie, czy status materialny. Autorka poruszyła bowiem bardzo bolesny temat -  samotność. Dowiodła, że życie czasem plącze się dotkliwie, a przy tym płynie samotnością, która  zmienia sposób patrzenia na świat i odbija się na relacjach z innymi ludźmi.
Kosmowska pisząc „Samotnych.pl” chciała przede wszystkim zwrócić uwagę na osamotnienie ludzi młodych. Wyraziła w niej swój sprzeciw wobec zjawiska euro sieroctwa, które stało się dla pozostawionych w kraju dzieci, źródłem wielu dramatów, cierpienia i bólu. Główny bohater – Wiktor, uczeń klasy maturalnej tęskni i wytrwale czeka na matkę, która goniąc za własnymi marzeniami i pieniędzmi wyjechała do Wielkiej Brytanii, a w swoich planach ma coraz mniej miejsca dla syna oraz schorowanej matki. Jest, też Malwina i Wojtek – rówieśnicy Wiktora, „ofiary przedsiębiorczych rodziców”. Dalej Zosia, charyzmatyczna nauczycielka, współczesna siłaczka, wychowawczyni Wiktora. Smutek i opuszczenie odziedziczyła po rodzicach, którzy nie unieśli ciężaru odpowiedzialności, nie zapewniając jej beztroskiego, pełnego miłości dzieciństwa, dając za to dotkliwy brak ciepła i wieczny żal. Wśród samotnych nie brakowało również dorosłych; poznajemy porzuconą przez męża nauczycielkę geografii i staruszkę w szpitalu, którą opuścili najbliżsi, a także Szymona – właściciela salonu fotograficznego, któremu los poskąpił szczęścia.
Samotność to uczucie, które jest znane każdemu z nas, a Barbara Kosmowska pisze o nim szczerze, bez zbędnej moralizacji, bo "Wszyscy jesteśmy tacy sami (...) Samotni. Kropka. Peel. Czy tu, czy tam, samotność nosi się jednakową. Jakby była ciuchem pasującym na każdego."
„Samotni.pl” to książka, która niesie za sobą wiele prawdy i wzruszeń, a mimo tego porusza temat w optymistyczny sposób. To książka, która wzrusza i skłania do refleksji. I z tych powodów warto ją przeczytać.