Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów !2014/ciezarnawdowa oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

„Ciężarna wdowa” i „Klub mało używanych dziewic” na spotkaniu DKK w Bibliotece Publicznej w Kurzelowie

26 marca 2014 roku odbyło się spotkanie DKK działającego przy Bibliotece Publicznej w Kurzelowie. Tematem rozmów przy kawie były książki „Ciężarna wdowa” Martina Amisa i „Klub mało używanych dziewic” Moniki Szwai.

Akcja powieści „Ciężarnej wdowy” dzieje się we Włoszech, w pięknym zamku, który skrywa wiele sekretów. Jest gorące lato 1970 roku. W zamku we włoskiej Kampanii spędza wakacje 20-letni Keith Nearing, student literatury angielskiej. Towarzyszy mu jego dziewczyna Lily, inteligentna, lecz nie tak zjawiskowo piękna jak jej włoska przyjaciółka Szeherezada. W leniwej atmosferze dekadenckiego rozpasania zaczynają się erotyczne rozgrywki, w których oprócz trójki protagonistów bierze udział liczna grupa barwnych ekscentryków. Choć rewolucja seksualna dopuściła do sytuacji, w której w zasadzie wszystko wolno, bohaterowie Amisa raczej rozmawiają tylko o tym, co mogliby zrobić.

Martin Amis zapewne jest wybitnym pisarzem, ale książka nas rozczarowała, część przerwała czytanie w połowie, a część nie przeczytała jej w ogóle. Powieść ta nie przypadła do gustu czytelniczkom, wszystkie zgodziły się z twierdzeniem , że jest ona powieścią manieryczną i bardzo męczącą. Nie chodzi nawet o to, że Amis poddaje seksualne wyzwolenie i feminizm ostrej krytyce. Problem jest inny: za dużo w niej słów, za dużo barokowych ozdobników, a wątki współczesne rażą banałem wniosków. Irytował nas bełkotliwy język, pseudointelektualne frazy bohaterów, jak „ jeśli coś jest nudne, to jest interesujące, ponieważ jest nudne”. Męczące są również złożone i gubiące sens wypowiedzi odautorskie, jakiś chaotyczny słowotok na wpół wypowiedzianymi zdaniami, notoryczne wtrącenia narratora. Doszłyśmy do wniosku, że wszystkie dygresje, podkreślenia, zaznaczenia stały się po prostu utrudnieniem w odbiorze tekstu.

Tytuł drugiej książki „Klub mało używanych dziewic” na poprzednim spotkaniu rozbawił czytelników, a zarazem zaintrygował i zachęcił do tego, by jak najszybciej zapoznać się z treścią lektury.

Tytułowe „mało używane dziewice” to cztery dojrzałe niezależne kobiety, zbliżające się do czterdziestki, którym nie układa się zbyt szczęśliwie w życiu. Spotykają się one po wielu latach na zjeździe absolwentów. Rozmawiając i przypominając dawne czasy, odkrywają, że ich przyjaźń nadal jest możliwa. Dziewczyny postanawiają nie zrywać kontaktu tylko organizować cykliczne spotkania. Po kolei poznajemy losy bohaterek: samotnej matki, kobiety sukcesu, dziewczyny dbającej o zieleń na cmentarzu oraz kobiety w ciąży, która z nadzieją oczekuje zamążpójścia, ale na szczęśliwą nie wygląda. Dochodzą do wniosku, że razem jest łatwiej radzić sobie z życiem i zakładają „klub mało używanych dziewic”. Odtąd każda szuka swojego miejsca i charytatywnego celu. Czytelniczki entuzjastycznie wyrażały się o przeczytanej lekturze. Humor jakim autorka obdarzyła swoich bohaterów sprawił, że książkę czytało się z dużą przyjemnością. Dyskusja wyszła daleko poza problemy książkowych bohaterek. Przeczytana książka dała impuls do otaczającej nas rzeczywistości i do wyrażenia opinii, że dobrze mieć obok siebie przyjaciół, którzy w potrzebie są obok nas. To nie jest smutna powieść o smutnych kobietach. Dla nas to książka o realizacji marzeń, o sile kobiety oraz o tym jak bardzo jest ważna w życiu przyjaźń.

W dyskusji uczestniczyło 8 osób. Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na 30 kwietnia, tym razem dyskutować będziemy o książkach „Wyższe sfery” Petera Hedges oraz „Pył z landrynek” Katarzyny Kobylarczyk.

{gallery width=200 height=250 cols=3 rows=3 orientation=vertical}!2014/ciezarnawdowa{/gallery}