Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów !2014/dkkkurzelow30 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Kurzelowie

Dnia 30 czerwca 2014 r. odbyło się przedwakacyjne spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Kurzelowie. Uczestniczyło w nim 6 pań. Tematem dyskusji były dwie książki : „Gorzka czekolada”-Lesley Lokko oraz „Peonia”- Pearl S. Buck.

„Gorzka czekolada” to wzruszająca powieść o trzech kobietach, żyjących w różnych częściach świata. Każda z nich ma swoje problemy, ciężkie życiowe sytuacje, każda dokonuje wyborów- nie zawsze słusznych. Melanie, rozpieszczona osiemnastoletnia angielka wdaje się w flirt z ojczymem i zostaje wysłana przez matkę do Los Angeles. Laura, piękna Haitanka przypadkowo zachodzi w ciążę i ucieka od srogiej babki do Chicago. Jej służąca Ameline, także nagle musi zmienić swój los. Wszystkie zaczynają żyć na własny rachunek.

Tematyka książki jest ponadczasowa. Życiem rządzi pieniądz, a za błędy popełnione w młodości płaci się przez całe życie. Bohaterki dążą do upragnionego celu nawet kosztem swojej moralności. Uważamy, że należy żyć zgodnie z wartościami etycznymi, moralnymi i religijnymi oraz przede wszystkim umieć cenić samego siebie. Tych wartości niejednokrotnie brakowało w życiu bohaterek i wpłynęło to na ich życie. Ważnym aspektem są też relacje dziecko - rodzic. Jedna z bohaterek, aby zwrócić uwagę celowo nie zdaje egzaminu. U Laury Melanie i Ameline można zauważyć jak ogromny wpływ na ich dorosłe życie miało dzieciństwo i młode lata.

Książka idealnie pokazuje, ze wszystkie decyzje mają swoje konsekwencje, ale także, że nic nie dzieje się bez przyczyny.

Drugą omawianą książką była „Peonia”-Pearl Buck. Powieść oparta na wydarzeniach autentycznych, opowiada o losach tytułowej bohaterki Peonii, która jako mała dziewczynka została sprzedana bogatej chińsko-żydowskiej rodzinie, by służyć jedynemu synowi państwa ben Israel, Dawidowi. Peonia zakochuje się w Dawidzie, ale jest świadoma, że nie ma szans na poślubienie go. Poza tym, matka Dawida ortodoksyjna żydówka, planuje ożenienie syna z córką rabina. Dawid jest już zakochany w pięknej Chince. Peonia postanawia uszczęśliwić ukochanego i za pomocą intryg doprowadzić do zaślubin Dawida
z dziewczyną. Doprowadza to do szeregu dramatycznych wypadków. Peonia natomiast wybiera drogę, która pozwala jej ocalić swoją miłość do Dawida i stać się dla niego przyjacielem i powiernikiem.

Dzięki Peonii poznajemy zwyczaje, obrzędy, święta kultywowane przez żydów w XIX- wiecznych Chinach.

Cała historia urzekła nas od samego początku po sam koniec. Jest napisana językiem, który przyczynia się do przyjemnych chwil z lekturą. Pearl Buck przedstawiła w Peonii starcie się dwóch różnych światów żydowskiego i chińskiego. Zgłębiła obie te kultury, określiła ich miejsce w świecie, doprowadziła do ich wzajemnego przeniknięcia się.

Nasze następne spotkanie DKK odbędzie się 24 września na którym zostaną omówione książki „Opiekun”- Piotra Jędrosz oraz „ Kobieta zaklęta w kamień”- Marty Fox.

{gallery width=200 height=250 cols=3 rows=1 orientation=vertical}!2014/dkkkurzelow30{/gallery}