Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Marcowe spotkanie DKK

   

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 23 marca 2015  roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu  Książki. Uczestniczyło w nim 11 pań, a omawiałyśmy dwie pozycje.

     Pierwsza z nich to  książka Ellen Alpsten „Caryca”, ukazująca postać drugiej żony Piotra Wielkiego, Katarzyny I, która z prostej chłopki awansowała na carskie salony. Oczywiście nie jest to publikacja historyczno – naukowa lecz fabularna powieść, czyli swobodna interpretacja autorki, poparta jednak faktami i autentyzmem postaci.  Na uwagę zasługuje także jej budowa klamrowa. Jej początek to jednocześnie koniec. Główną bohaterkę poznajemy w chwili śmierci cara, gdy przenosi się myślami do lat swojej młodości i stopniowo odsłania przed czytelnikiem całe swoje barwne życie, a że była wyjątkową kobietą, to i jej opowieść jest wyjątkowa.
      Autorka z rozmachem odmalowuje przed oczami czytelnika obraz Rosji i jej mieszkańców na przełomie XVII i XVIII wieku - poczynając od chłopów pańszczyźnianych, poprzez średniozamożne mieszczaństwo, aż po opływającą w zbytki i luksus arystokrację. Poznajemy nie tylko warunki życia przedstawicieli różnych warstw społecznych, ale także ogólną sytuację kraju targanego wojną oraz niepokojami związanymi z drastycznymi reformami narzuconymi przez Piotra Wielkiego – wizjonera, ale i nieznoszącego sprzeciwu tyrana. Zagłębiając się w lekturze uczestniczymy ponadto w budowie od podstaw wielkiego i pięknego miasta Sankt Petersburga posadowionego na bagnach – rozlewiskach rzeki Newy. Jesteśmy świadkami wielkich, bogato zakrapianych uczt organizowanych z różnych okazji przez carski dwór. Opisy strojów, wnętrz i jedzenia zachwycają, a przy tym upodabniają książkę do filmu kostiumowego. I to właśnie te opisy stanowią największą zaletę książki.
    Minusem  książki było według kilku klubowiczek nadmierne eksponowanie scen erotycznych i pijackich ekscesów carskiego dworu. Mylić się jednak będzie ten, kto sądzi, że książka jest mdłym romansidłem czy delikatną powieścią obyczajową. Owszem emocje i obyczaje są obecne na pierwszym planie, jednak tak jak życie samej carycy, tak ta książka jest pełna mocnych przeżyć, spisków i walki.
    Podsumowując, powieść Ellen Alpsten  to pozycja warta przeczytania. Polecamy!    

    Druga omawiana pozycja  to opowiadanie   brytyjskiej pisarki Doris Lessing „Idealne matki”. Przedstawia z pozoru banalną historię dwóch kobiet, które nie spełniły się w małżeństwie. Obie miały synów w tym samym wieku. Bywają takie zbiegi okoliczności. Jednak rozwój wydarzeń nie jest już taki oczywisty i nie zdarza się zapewne często. Przeradza się on w dwuznaczny czworokąt. Ian, syn Liz, zakochuje się w Roz z wzajemnością, natomiast syn Roz – Tom duży się w jej przyjaciółce Liz.
Idealne matki  tracą kontrolę nad przyjacielską bliskością, która powoli staje się grzeszną namiętnością. Dając przyzwolenie na przekraczanie intymnej granicy ich wspólnej przyjaźni akceptują  powstałe – sprzeczne uczuciowo związki – bez przyszłości.
Jest więc to opowiadanie o zawiłościach relacji rodzinnych. Doskonale wpisujące się w literackie rozważania o moralności, granicach szczęścia prywatnego i deformacji świata wartości. Autorka chłodno i lakonicznie przedstawiła skrywany rodzinny problem, a ocenę pozostawiła czytelnikowi, który po lekturze, musi sam sobie odpowiedzieć na wiele nurtujących go pytań. A zatem, kto chce niech czyta, nas książka nie zachwyciła.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

zal

warszatyzb

logocogito

bip

facebook logo.png

ziemia

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk