Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie.
Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki
W dniu 23 marca 2015 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 11 pań, a omawiałyśmy dwie pozycje.
Pierwsza z nich to książka Ellen Alpsten „Caryca”, ukazująca postać drugiej żony Piotra Wielkiego, Katarzyny I, która z prostej chłopki awansowała na carskie salony. Oczywiście nie jest to publikacja historyczno – naukowa lecz fabularna powieść, czyli swobodna interpretacja autorki, poparta jednak faktami i autentyzmem postaci. Na uwagę zasługuje także jej budowa klamrowa. Jej początek to jednocześnie koniec. Główną bohaterkę poznajemy w chwili śmierci cara, gdy przenosi się myślami do lat swojej młodości i stopniowo odsłania przed czytelnikiem całe swoje barwne życie, a że była wyjątkową kobietą, to i jej opowieść jest wyjątkowa.
Autorka z rozmachem odmalowuje przed oczami czytelnika obraz Rosji i jej mieszkańców na przełomie XVII i XVIII wieku - poczynając od chłopów pańszczyźnianych, poprzez średniozamożne mieszczaństwo, aż po opływającą w zbytki i luksus arystokrację. Poznajemy nie tylko warunki życia przedstawicieli różnych warstw społecznych, ale także ogólną sytuację kraju targanego wojną oraz niepokojami związanymi z drastycznymi reformami narzuconymi przez Piotra Wielkiego – wizjonera, ale i nieznoszącego sprzeciwu tyrana. Zagłębiając się w lekturze uczestniczymy ponadto w budowie od podstaw wielkiego i pięknego miasta Sankt Petersburga posadowionego na bagnach – rozlewiskach rzeki Newy. Jesteśmy świadkami wielkich, bogato zakrapianych uczt organizowanych z różnych okazji przez carski dwór. Opisy strojów, wnętrz i jedzenia zachwycają, a przy tym upodabniają książkę do filmu kostiumowego. I to właśnie te opisy stanowią największą zaletę książki.
Minusem książki było według kilku klubowiczek nadmierne eksponowanie scen erotycznych i pijackich ekscesów carskiego dworu. Mylić się jednak będzie ten, kto sądzi, że książka jest mdłym romansidłem czy delikatną powieścią obyczajową. Owszem emocje i obyczaje są obecne na pierwszym planie, jednak tak jak życie samej carycy, tak ta książka jest pełna mocnych przeżyć, spisków i walki.
Podsumowując, powieść Ellen Alpsten to pozycja warta przeczytania. Polecamy!
Druga omawiana pozycja to opowiadanie brytyjskiej pisarki Doris Lessing „Idealne matki”. Przedstawia z pozoru banalną historię dwóch kobiet, które nie spełniły się w małżeństwie. Obie miały synów w tym samym wieku. Bywają takie zbiegi okoliczności. Jednak rozwój wydarzeń nie jest już taki oczywisty i nie zdarza się zapewne często. Przeradza się on w dwuznaczny czworokąt. Ian, syn Liz, zakochuje się w Roz z wzajemnością, natomiast syn Roz – Tom duży się w jej przyjaciółce Liz.
Idealne matki tracą kontrolę nad przyjacielską bliskością, która powoli staje się grzeszną namiętnością. Dając przyzwolenie na przekraczanie intymnej granicy ich wspólnej przyjaźni akceptują powstałe – sprzeczne uczuciowo związki – bez przyszłości.
Jest więc to opowiadanie o zawiłościach relacji rodzinnych. Doskonale wpisujące się w literackie rozważania o moralności, granicach szczęścia prywatnego i deformacji świata wartości. Autorka chłodno i lakonicznie przedstawiła skrywany rodzinny problem, a ocenę pozostawiła czytelnikowi, który po lekturze, musi sam sobie odpowiedzieć na wiele nurtujących go pytań. A zatem, kto chce niech czyta, nas książka nie zachwyciła.