„Szare śniegi Syberii”- Ruty Sepetys

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

Na ostatnim spotkaniu DKK 25 listopada 2015r. omawialiśmy powieść Ruty Sepetys pt: ”Szare śniegi Syberii”.

Autorka opisuje losy 15-letniej Liny, jej brata oraz matki począwszy od wtargnięcia do ich domu NKWD, poprzez wielotygodniową podróż w bydlęcych wagonach do ałtajskiego obozu pracy, a skończywszy na Trafimowsku na biegunie północnym. Na kartach książki ukazany jest ogromny strach, agresja sowieckich oprawców oraz dramatyczna walka o życie, okupiona bólem i cierpieniem zarówno psychicznym jak i fizycznym. W powieści poznajemy szereg postaci mających różne charaktery, co daje bardzo dobry efekt i pokazuje różne oblicza człowieczeństwa w momencie zagrożenia życia. Nie brakuje tu osób tchórzliwych, niewdzięcznych, dbających jedynie o własne dobro, ale i bohaterów. Lina, której oczami obserwujemy wykreowany przez autorkę świat, jest uzdolniona plastycznie, co pozwala jej uciec od rzeczywistości, przelać swoje lęki, pragnienia na papier czy zarobić dodatkową porcję chleba.
Powieść czyta się szybko, dzięki umiejętnością autorki, która od pierwszej strony przykuwa uwagę czytelnika, a także poprzez krótkie zdania, prosty język i podział na niewielkie rozdziały. Książka jest trudna, smutna i wywołuje w czytelniku lawinę emocji, po których nie da się jeszcze długo wrócić do rzeczywistości.
Szare śniegi Syberii to poruszająca powieść o bólu, cierpieniu, strachu, ale także o miłości , nadziei i zachowaniu godności nawet w skrajnie nieludzkich warunkach. Zmusza ona do refleksji, pokazuje jak silna może być nadzieja i ludzka determinacja oraz nasuwa pytanie: jak wiele jest w stanie znieść człowiek?