Grudniowe spotkanie DKK

W dniu 28 grudnia 2015 roku w Bibliotece Publicznej
we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

Tym razem dyskusja toczyła się wokół książki Zoe Ferraris „Ślad na piasku”. Udział w niej wzięło 8 pań. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że książka jest świetna. Praktycznie od pierwszych stron czytelnik wciągnięty jest w pasjonujące wydarzenia, które prowadzić będą do zaskakującego finału.

Powieść jest bardzo oryginalna. Z jednej strony mamy bowiem powieść obyczajową o życiu w Arabii Saudyjskiej. Poza głównym tematem książki, a mianowicie zagadkowym zniknięciem Nuf - młodziutkiej dziewczyny z bardzo bogatej wpływowej rodziny, można poznać bliżej życie kobiet i mężczyzn w Arabii Saudyjskiej. Ich tradycje, zwyczaje, obrzędy. Autorka przybliża czytelnikom ten świat w bardzo subtelny sposób, odsłania pewne cechy codzienności. Ten egzotyczny kraj różni się zupełnie od naszych Europejskich stron. Tam najważniejsza jest religia, przyzwoitość i... tajemnica.
Ale „Ślad na piasku” to przede wszystkim kryminał – główną osią fabuły jest próba wyjaśnienia dosyć zagadkowej śmierci Nuf. I chociaż kryminał, jak to kryminał, musi rządzić się swoimi prawami (podejrzani, ślady, wersje kryminalne), to jednak jest to kryminał jedyny w swoim rodzaju. Prowadzenie śledztwa w Arabii Saudyjskiej musi bowiem, z natury rzeczy, wyglądać inaczej niż u nas. Jak można prowadzić dochodzenie, kiedy mężczyzna nie może rozmawiać z kobietą, która nie jest jego matką, żoną lub siostrą? Kiedy własna rodzina nie pragnie poznać rozwiązania, gdyż mogłoby ono okryć ją hańbą? Kiedy młode, wykształcone kobiety mogą pracować w laboratorium kryminalnym, ale nie mogą rozmawiać z mężczyznami, którzy tam przebywają? Jaki będzie zatem wynik śledztwa?
Warsztat pisarski autorki jest idealny, aż trudno było nam  uwierzyć, że to debiut autorki.  Prosty język, lekki styl, a do tego piękne (choć czasami za długie – niewielka wada książki) opisy wzbogacały całą historię.
    Gorąco polecamy zagłębić się w lekturę. Książka napisana jest  w  taki sposób, który pozwoli poczuć gorące saudyjskie powietrze i przenieść się w zupełnie inną kulturę.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 25 stycznia 2016r. o godz. 1300.