Marcowe spotkanie DKK

„Smak szczęścia” na wiosennym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki
w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 21 marca 2016 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem literackich rozważań była książka Santy Montefiore  „Smak szczęścia”.  Udział w dyskusji wzięło 11 pań.

Wszystkie klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka je rozczarowała. Zachęcone przychylnymi recenzjami sięgnęły po „Smak szczęścia”, jednak z trudem  przez nią  przebrnęły. Do ok. 60-100 stron nie zdołałyśmy poczuć "smaku szczęścia" wynikającego z lektury tej książki, a wszystkie pozytywne komentarze na temat powieści uznałyśmy za zbiorowy żart. Kompletnie nie przemawiał do nas  opisany świat londyńskiego luksusu, z feerią nazw handlowych traktowanych z namaszczeniem wręcz religijnym. Jedna z klubowiczek pokusiła się o stwierdzenie, że książka jest „Satyrą na próżnych snobów” (i to jest jej wartością). Autorka doskonale obnażyła i wykpiła (poświęcając aż 3/4 zawartości powieści) uzależnienie ludzi (z tzw. towarzystwa) od znanych marek, metek i firm. Pokazała ich bufonadę towarzyską polegającą na perfekcji szpanerskiej graniczącej z absurdem. Pokazała życie bogatych ludzi, którzy z braku poważnych problemów życiowych szukają dziury w całym, nazywając to sensem życia i smakiem szczęścia. Urozmaiceniem treści jest watek trudnej i wzruszającej miłości między Angeliką i Jackiem. Ale problemy bohaterów są tu wydumane a emocje sztuczne.
    Santa Montefiore stworzyła płytkich bohaterów, nieprawdopodnie naiwną historię, którą ratują jedynie ciekawe cytaty umieszczone na wstępie kolejnych rozdziałów, ot choćby: Jeśli chcesz trafnie przewidzieć przyszłość, wymyśl ją. Kończąc burzliwą dyskusje, stwierdziłyśmy, że książki „Smak szczęścia” nie polecamy innym czytelnikom.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 25 kwietnia o godz. 13.