Spotkanie DKK

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 18 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 8 klubowiczek. Tym razem dyskusja przebiegała wokół książki „Dobry kłamca” N. Searle oraz „Na fejsie z moim synem” J. L. Wiśniewskiego.

dobry

„Dobry kłamca” to książka, którą chce się czytać z kilku powodów. Po pierwsze posiada kunsztowną, nieoczywistą, wciągającą intrygę i misternie utkane postaci. Autor mistrzowsko kreśli bohaterów, ich wzajemne relacje i grę pozorów. Głównymi bohaterami swojej powieści uczynił staruszków: Roya - oszusta, który całe życie kombinuje i manipuluje wyłącznie z myślą o własnych oraz majętną wdowę Betty, kolejną ofiarę mężczyzny, która musi udawać, że dała się wciągnąć w grę Roya, jednocześnie prowadząc własną.

Po drugie Nicolas Searle przekonuje do siebie czytelnika bardzo trafnymi, życiowymi myślami, które znakomicie ubogacają historię. Stworzył powieść, w której przeszłość po latach dopomina się o swoje – pragnie prawdy i zadośćuczynienia, które możliwe będą jedynie wówczas, gdy na jaw wyjdą wszystkie dowody, a winny przyzna się do popełnionych czynów.

„Dobry kłamca” to powieść z misternie utkaną zagadkową historią, przy której nie sposób się nudzić, bo czyta się ją z narastającą ciekawością. Kto kłamie bardziej? Kto komu da większą lekcję? Polecamy!

fejs

„Na fejsie z moim synem” Janusza L. Wiśniewskiego to książka pisana w konwencji „Boskiej komedii” Dantego. Obraz Piekła u Wiśniewskiego poznajemy z relacji jego nieżyjącej matki Ireny. Przebywa ona w Piekle i stamtąd, na "Fejsie", pisze do swojego ukochanego syna „Niuszy" przesycony dygresjami list. Przedstawia Piekło jako miejsce przyjazne ludziom, gdzie można się rozwijać we wszystkich dziedzinach, spotykać z interesującymi ludźmi (choćby Hitler, Stalin, Leśmian, Marylin Monroe, Wojaczek, Pablo Picasso, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Wyspiański, Edgar Degas, Sylwia Plath). Opowiada także o sobie, zastanawia się, jak wygląda współczesny świat. Porusza szereg zagadnień, pisze właściwie o wszystkim – o Bogu, religii, nauce, miłości, poezji, sztuce, fizyce, chemii a nawet genetyce. Mamy tu poruszony problem neutrino jako najlepszego nośnika przekazu informacji, ciemne strony odkrycia helisy DNA i powstania gatunku ludzkiego. Równie ciekawe są te fragmenty, które dotyczą historii z życia rodziny Wiśniewskich.

Zdaniem klubowiczek to bardzo ciekawa książka, która dostarcza wiadomościami z fizyki, genetyki, biologii, seksuologii i psychologii. Choć nie jest łatwa w czytaniu, gdyż wymaga sporej wiedzy z wyżej wymienionych zagadnień, to warto się w nią wczytać. Polecamy!