Spotkanie DKK

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 30 grudnia 2019 r. odbyło się cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym tym razem podjęto dyskusję nad książką Joanny Jagiełło Jak ziarnka piasku oraz Patricka Modiano Cyrk przejechał. W dyskusji udział wzięło 11 osób.

ziarnka

Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło to wstrząsająca a zarazem fascynująca wielowarstwowa opowieść o pokrewnych duszach, których losy gwałtownie się rozdzieliły. Punktem wyjścia jest samobójcza śmierć Niny, ale to Anna, jej przyjaciółka żyje dalej, cierpi, miota się, wikła w toksyczne związki, walczy z matką, by w końcu wejść na ścieżkę, po której ostatnie kroki stawiała Nina. Autorka świetnie opisała to, co dzieje się w głowie Anny. Jej uczucia tak zmienne, balansujące ciągle na granicy. Raz złość i wściekłość, zniechęcenie i bezsens. Innym razem chęć walki, próba rozwikłania zagadki śmierci przyjaciółki. Dziewczyna nie ma ochoty na życie bez Niny, ale mimo wszystko ciągle szuka kogoś, kto pomoże zastąpić wielką pustkę. Przyjaciel, chłopak, pies, nauczyciel… Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że to jedna z tych powieści, które powinni przeczytać nie tylko dorastający nastolatkowie, ale również sami rodzice, żeby wiedzieć, z czym mogą się mierzyć ich dzieci w newralgicznym okresie dojrzewania. Najmocniejszy przekaz tej książki wynika stąd, że nie da się przestrzec dzieci przed całym złem tego świata, ale przede wszystkim trzeba podtrzymać w nich zaufanie i przekonanie, że niezależnie od wszystkiego mogą się do nas, dorosłych, zwrócić z prośbą o pomoc. Warto dodać, że książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Trójmieście i napisaną na ich podstawie książką Zatoka świń.

modiano

Już po raz drugi na DKK spotkałyśmy się z twórczością Patricka Modiano, laureata literackiej Nagrody Nobla w 2014 r. Po lekturze Perełki otrzymałyśmy minipowieść Cyrk przejechał. Książka Noblisty podzieliła klubowiczki na grupę zachwyconych i tych nieco rozczarowanych. Nie wszystkim podobał się tajemniczy i pełen niedopowiedzeń klimat powieści, a przede wszystkim wiele aż do znużenia drobiazgowych opisów Paryża. Autor serwuje czytelnikowi wspomnienia na kilku płaszczyznach. Pozorne „teraz” jest tak naprawdę opowieścią dojrzałego już mężczyzny, który, przechadzając się po odwiedzanych niegdyś miejscach, przechadza się również po zakamarkach swej pamięci, wracając do chwili, gdy składając zeznanie na komisariacie policji, spotyka tam tajemniczą Gisele. Ten romansowy wątek pełen jest niejasności, zarówno co do intencji bohatera, jak też dziewczyny, która wplątuje go w jakieś podejrzane interesy z jej znajomymi. Choć fabularnym punktem wyjścia jest kryminalna intryga, próżno szukać w książce wartkiej akcji i rozwiązania zawartych w niej zagadek. Autor nie odpowiada, lecz zadaje pytania, zaś głównym tematem jego powieści jest odkrywanie własnych wspomnień, poszukiwanie tożsamości, a nie zdemaskowanie afery związanej z nowo poznaną dziewczyną.

Modiano konstruuje powieść z takim spokojem, iż jego żonglowanie czasem jest dla czytelnika prawie niezauważalne, płynne. To idealna książka dla osób, które lubią wyobrazić sobie bohatera, lubią dywagować na temat życia bohaterów, poza tym przedstawionym przez autora. Polecamy!